«گارسینیا کامبوجیا»؛ طعمه ای برای جذب مشتری/ آیا این میوه در کاهش وزن موثر است؟

52

گلنوش کرمی متخصص تغذیه در گفت‌وگو با خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ در خصوص میوه گارسینیا کامبوجیا گفت: این میوه که بیشتر در مناطق حاره‌ای وجود دارد به رنگ سبز و زرد یافت می‌شود. به دلیل بو و مزه آن که ترش است بیشتر در غذاها از آن استفاده شده و کمتر به صورت میوه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی ادامه داد:بسیاری از افراد جویای قرص‌ها و مکمل‌ها لاغری، نام این میوه‌ را شنیده اند. گفتنی است مکمل لاغری این میوه را از پوست آن به همراه ترکیب گیاهان دیگر تهیه می‌کنند.

متخصص تغذیه با اشاره به استفاده مکمل‌های لاغری این میوه گفت: تحقیقات مربوط به تاثیرات این محصول فقط بر روی موش‌های آزمایشگاهی صورت گرفته و نتایج آن بر روی انسان هنوز به اثبات نرسیده است. تصور می‌شود یکی از مکانیزم‌ های این محصول برای کاهش وزن، توقف تولید چربی و کاهش چربی‌ها است.

کرمی افزود: طبق مطالعات انجام شده بر روی موش‌ها؛ سیترات لیاز موجود در پوست این میوه، ماده‌ای به نام هیدروکسی سیتریک اسید (HCA) را که باعث تولید چربی می‌شود، از کار می‌اندازد. به همین دلیل مصرف این میوه کاهش سطح چربی خون و استرس اکسیداتیو را به همراه دارد.

متخصص تغذیه راه موثر دیگر این مکمل در لاغری را کاهش میزان اشتها دانست و عنوان کرد: ممکن است این کار از طریق افزایش هورمون سروتونین (هورمون شادی‌بخش انسان) انجام شود؛ زیرا هرچه میزان این هورمون در مغز افزایش یابد، میزان اشتها در فرد کاهش می‌یابد.

وی تاکید کرد: تمام این نتایج از مطالعات انجام شده بر روی موش‌ها بدست آمده و تاکنون بر روی انسان ثابت نشده، اما نشان‌دهنده کاهش 800 گرمی وزن گروه شاهد در این مطالعات بوده است. البته به طور کامل مشخص نیست که این کاهش وزن به دلیل مصرف این میوه بوده است یا داشتن تغذیه سالم.

این متخصص تغذیه مزایای دیگر این میوه حاره‌ای را کاهش سطح انسولین و بهبود کنترل قند خون و افزایش حساسیت به انسولین معرفی کرد و ادامه داد: افراد مبتلا به دیابت متاثر از تبلیغات گمان می‌کنند این میوه قند خون آنان را پایین می‌آورد. در حالیکه افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که از انسولین و داروهای کاهنده سطح قند خون استفاده می‌کنند باید توجه داشته باشند مصرف همزمان این میوه باعث افت شدید قند خون می‌شود. به همین دلیل می‌بایست در مصرف آن احتیاط کرد.

وی مزیت بعدی گارسینیا کامبوجیا را کاهش سطح تری گلیسیرید (چربی) و کلسترول خون خواند و افزود: این امر به تنهایی یک مزیت است، اما افرادی که از داروهای چربی خون استفاده می کنند باید در مصرف مکمل‌های این میوه احتیاط کنند.

متخصص تغذیه در خصوص عوارض این میوه و مکمل‌های آن گفت: از جمله این عوارض می‌توان به مشکلات گوارشی (دل‌درد و سوءهاضممه)، سرگیجه و سیاهی رفتن چشم، عوارض پوستی به همراه خارش آن و همچنین مشکلات کبدی و کلیوی اشاره کرد؛ البته به طور دقیق مشخص نشده است مشکلات کبدی بر اثر میوه گارسینیا کامبوجیا بوده یا مواد موجود در مکمل آن، اما در هر صورت با اهمیت است.

به گفته کرمی مکمل این میوه برای مبتلایان به آسم، آلرژی، افراد دیابتی که از دارو استفاده می‌کنند، افراد کم‌خون که قرص آهن مصرف می‌کنند (باعث سوءجذب آهن می‌شود)، افرادی که به طور مداوم از ضددرد و مسکن استفاده می‌کنند،  نباید مکمل گارسینیا را مصرف کنند. همچنین افرادی که از داروهای ضد افسردگی و سایر داروها اعصاب استفاده می‌کنند، با منع مصرف این میوه مواجهند. زنان باردار و شیرده نیز باید از مصرف این مکمل ناشناخته بپرهیزند.

کرمی یادآور شد: این میوه مصارف دیگری نیز دارد اما به این دلیل که فقط بر موش‌ها آزمایش شده، هنوز سازمان غذا و دارو آمریکا(FDA) آن را تایید نکرده است. به علاوه این سازمان به دلیل داشتن عوارض این محصول، نسبت به مصرف بیش از اندازه آن هشدار داده است.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.