آشنایی کامل با طب سوزنی/ افرادی که نباید سراغ این نوع درمان بروند

479

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «افعال طب سنتی»؛ هفته گذشته مطالبی درباره طب سوزنی ارائه کردیم. در اینجا می‌خواهیم به ادامه این روش درمانی بپردازیم. طب سنتی یکی از روش های کاربردی طب قدیمی برای درمان یا تعدیل بسیاری از بیماری ها محسوب می‌شود. با این حال، این روش مخاطرات و ممنوعیت های مربوط به خود را دارد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

در ادامه این مطلب برخی کاربردها و خطرات این روش درمانی را معرفی می‌کنیم.

**طب سوزنی و مراقبت های درمانی سرطان

از آنجایی که طب سوزنی بر تسکین درد و کاهش حالت تهوع و استفراغ موثر است، برای تعدیل عوارض سرطان و شیمی درمانی و کاهش احساس گر گرفتگی مرتبط با سرطان سینه از این روش استفاده می‌شود.

با این حال بعد از مشورت با پزشک خود، برای انجام این کار به متخصصی که تجربه انجام طب سوزنی برای بیماران سرطانی را دارد، مراجعه کنید.

**طب سوزنی و ناباروری

بسیاری از افراد مشهور از طب سنتی برای درمان ناباروری و باردار شدن استفاده می‌کنند. مطالعه ای در تایید این اثر بیان می‌کند این روش با کاهش استرس و افزایش جریان خون به تخمدان، به تقویت اثرات درمان های باروری به عنوان درمان مکمل کمک می‌کند.

**طب سوزنی و ترک سیگار

طب سوزنی در موارد دیگری مانند ترک سیگار، بی خوابی، خستگی مفرط، افسردگی و آلرژی به کار گرفته می‌شود.

**طب سوزنی و کودکان

تا زمانی که طب سوزنی در کودکان توسط یک پزشک متخصص و طبق دستورالعمل های خاص اجرا شود، ایمنی آنها را به خطر نمی‌اندازد. این درمان برای کنترل درد، حالت تهوع و استفراغ استفاده می‌شود اما هنوز عاملی برای اثبات این روش درمانی برای بیش فعالی و کم توجهی کودکان ارائه نشده است.

**طب سوزنی را چه زمانی انجام دهیم؟

با توجه به اثرات جانبی کم طب سوزنی، می توان آن را جایگزین مناسبی برای داروهای ضد درد و استروئیدی دانست. همچنین این روش به عنوان درمان تکمیلی در کنار سایر درمان ها به کار می رود و بهتر است قبل از انجام آن با پزشک مشورت کنید.

**خطرات طب سوزنی

با وجود تمام فواید و اثرات طب سوزنی، گاهی استفاده از این روش خطراتی در پی دارد. سوزن هایی که استریل نیستند، می‌تواند باعث ایجاد عفونت شوند. مطمئن شوید متخصص از سوزن های استریل استفاده کرده و بعد از مصرف آنها را دور می‌ریزد.

فرو رفتن بیش از حد سوزن ها در برخی نقاط بدن می تواند باعث سوراخ شدن ریه ها، مثانه یا رگ های خونی شود. به همین دلیل درمان باید توسط متخصص مجرب در این زمینه انجام گیرد.

**طب سوزنی برای این افراد ممنوع است!

افرادی که دچار اختلالات خونریزی دهنده هستند یا داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنند، با انجام این روش ممکن است دچار خونریزی شوند. تحریک الکتریکی سوزن ها باعث بروز مشکل برای کسانی که از دستگاه های ضربان ساز قلب یا سایر وسایل الکتریکی در بدن استفاده می‌کنند، می شود.

زنان باردار قبل از انجام هر گونه درمان طب سوزنی باید با پزشک متخصص خود مشورت کنند. درمان دارویی نباید متوقف شود بلکه طب سوزنی باید به عنوان درمانی مکمل برای کاهش درد و درمان بیماری انجام شود.

**تنوع درمانی طب سوزنی

روش های مختلفی برای تحریک نقاط طب سوزنی وجود دارد. مثلا گذاشتن فتیله ای از ترکیبات معطر گیاهی که سوزاندن آن، باعث گرم شدن سوزن و یا پوست می شود یا طب سوزنی الکتریکی که تحریک الکتریکی به سوزن وارد می‌کند. یکی از جدید ترین روش ها استفاده از سوزن های لیزری است که بر روی پوست قرار می گیرد.

**طب فشاری در مقابل طب سوزنی

اگر از سوزن می‌ترسید، ممکن است با طب فشاری بتوانید از تاثیرات طب سوزنی بهره‌مند شوید. طب فشاری شامل فشار یا ماساژ نقاط طب سوزنی برای تحریک مسیرهای انرژی است.

مقایسه‌های علمی معدودی بین طب فشاری و طب سوزنی صورت گرفته، با این حال طب فشاری در کاهش حالت تهوع و کاهش درد زایمان موثرتر است.

برای مشاهده قسمت اول این گزارش اینجا را کلیک کنید.

منبع: WebMD

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.