آیا گرفتار اختلال هورمونی شده‌ام؟

35

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ تغییر سطح هورمون ها در دوره های مختلف زندگی مانند قبل و در طول دوره عادت ماهیانه، بارداری یا در طول یائسگی طبیعی است، اما برخی از بیماری ها، داروها و شرایط می توانند سطح هورمون ها را تغییر دهند به طوری که مقدار آن ها بیش از اندازه بالا یا پایین شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

این شرایط می تواند علائمی ایجاد کند که در ادامه به آنها می پردازیم.

 **نزدیک شدن به به دوران یائسگی

طول دوره های عادت ماهیانه خانم ها معمولا 21 تا 35 روز است. اگر دوره های منظمی ندارید یا عادت ماهیانه تان در یک ماه قطع شده است، می تواند به این معنی باشد که سطح هورمون های خاصی مانند استروژن و پروژسترون در بدن تان دچار نوسانات شدید شده است.

اگر در سن 40 سالگی یا 50 سالگی هستید و دوره های نامنظم دارید می تواند یکی از علائم پیش از یائسگی باشد. به طور کلی عادت ماهانه نامنظم ممکن است منجر به بروز مشکلات سلامتی مانند تخمدان پلی کیستیک نیز شود. با پزشک خود حتما در این مورد صحبت کنید.

**خوابتان بهم می ریزد

اگر به اندازه کافی نمی خوابید یا کیفیت خوابتان خوب نیست، ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی باشد. پروژسترون، هورمونی است که توسط تخمدان ترشح می شود و به شما کمک می کند تا خواب راحتی داشته باشید. سطح این هورمون اگر از حالت معمولی پایین تر بیاید، می تواند در کیفیت خواب تاثیر بگذارد.

سطح پایین استروژن می تواند باعث حمله های گرگرفتگی و تعریق شبانه شود. هر دو این شرایط با هم می تواند باعث شود خواب راحتی نداشته باشید.

**از دست جوش های صورتتان کلافه می شوید

اگر قبل یا در طول دوره عادت ماهانه جوش های ریز و درشت روی صورتتان ظاهر می شوند، کاملا طبیعی است، اما آکنه هایی که به صورت مزمن هستند، می توانند نشانه تغییرات هورمونی باشند.

ترشح بیش از حد غده آندروژن (هورمونی که هم در زنان و هم در مردان وجود دارد) باعث می شود که غده های چربی بیشتر کار کنند. این هورمون همچنین روی سلول های پوستی اطراف فولیکوی های مو تاثیر می گذارد. در نتیجه هر دو عامل باعث ایجاد آکنه می شوند.

**حافظه تان یاری نمی‌کند!

محققان هنوز از اینکه چگونه هورمون ها روی مغز انسان تاثیر می گذارند، مطمئن نیستند اما آن ها پس از مطالعات فراوان پی بردند که تغییر در مقدار هورمون های استروژن و پروژسترون باعث فراموشی و یادآوری سخت‌تر برخی امور می شود.

برخی کارشناسان می گویند استروژن ممکن است روی برخی از مواد شیمیایی مغز به نام نوروتراسمیترها (انتقال دهنده های عصبی) تاثیر بگذارد. مشکلات تمرکز و حافظه به ویژه قبل و در دوران یائسگی شایع است، اما این علائم می تواند در نتیجه تغییرات دیگر هورمون ها نیز اتفاق بیفتد، مانند بیماری های تیروئید. اگر از مشکلات حافظه رنج می برید آن را با پزشک تان در میان بگذارید.

**شکم با مشکل رو به رو می شود

روده دارای سلول های های کوچکی به نام گیرنده است که به استروژن و پروژسترون پاسخ می دهند. هنگامی که مقدار این هورمون ها پایین تر یا بالاتر از حالت طبیعی می شوند، ممکن است تغییراتی در چگونگی هضم غذاها و مشکلاتی از قبیل اسهال، درد معده، نفخ و حالت تهوع را مشاهده کنید.

 **حال و حوصله خودتان را هم ندارید

اگر مدتی است که احساس خستگی می کنید می تواند نشانه عدم تعادل هورمون باشد. میزان بالای پروژسترون می تواند باعث ایجاد خواب آلودگی شود و اگر غده تیروئید، مقدار خیلی کمی هورمون تیروئید ترشح کند، می تواند باعث کمبود انرژی در شما شده و باعث خواب آلودگی شود.

محققان بر این باورند که کاهش هورمون ها و تغییرات سریع در سطح آن ها می تواند باعث تغییرات خلق و خوی شوند. استروژن بر مواد شیمیایی اصلی مغز مانند سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین تاثیر می گذارد. علاوه براین دیگر هورمون ها که مانند نوروترانسمیترها عمل می کنند، نیز می توانند نقش مهمی در احساسات و خلق و خوی شما ایفا کنند.

**اشتها و وزنتان تغییر می کند

هنگامی که احساس ناراحتی یا تحریک پذیری دارید سطح استروژن پایین می آید و در نتیجه علاقه شما به پرخوری بیشتر می شود. این موضوع رابطه بین افزایش وزن هنگام کاهش هورمون را نشان می دهد. کاهش استروژن همچنین روی سطح لپتین بدن که باعث تغییراتی در اشتها می شود تاثیر می گذارد.

**سردرد کلافه‌تان می کند

عوامل مختلفی در تشدید سردرد دخیل هستند اما در برخی زنان کاهش استروژن باعث ایجاد سردرد می شود. به همین دلیل است قبل یا هنگام عادت ماهانه این سردردها بخاطر کاهش استروژن بسیار شایع است. سردردهای منظمی که اغلب در یک دوره زمانی در ماه رخ می دهند، می تواند به دلیل تغییرات هورمونی باشد.

**خانم ها دلیل این مشکل را بدانید

اکثر خانم ها خشکی واژن را تجربه می کنند و این امری طبیعی است. اما اگر این خشکی و سوزش واژن برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، مهم ترین دلیلش می تواند کاهش استروژن باشد. این هورمون باعث مرطوب نگه داشتن واژن می شود.

اگر هورمون استروژن به هر دلیلی کاهش یابد این تغییر باعث کاهش مایع واژن و خشکی می شود.

**تغییرات ظاهری

کاهش هورمون استروژن باعث شل شدن بافت سینه شده و برعکس افزایش مقدار آن باعث سف شدن بافت سینه و ایجاد غده و کیست می شود. اگر متوجه این تغییرات در خود شدید خیلی سریع به پزشک خود اطلاع دهید حتی اگر علائمی دیگر در خود مشاهده نکردید.

در صورتی که هر کدام از این مشکلات را داشته باشید، احتمال تغییرات هورمونی در بدنتان وجود خواهد داشت.

منبع: WebMD

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.