10 اصل طب سنتی که روزه‌داری را برایتان آسان می‌کند!

29

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ “تدابير” در طب سنتی مجموع كارهايی است كه در امور روزمره بايد انجام دهيم. این طب در بخش خورد وخوراك، ورزش و خواب اقدامات مخصوص خود را دارد. درخصوص ماه مبارك رمضان ده تدبير كلی داريم كه افراد بايد رعايت كنند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

در اصل اول، روزه يكی از اموری است كه بدن را پاكسازی می كند. طبق احادیث روزه داری از مفيدترين داروهاست. از طرفی طبق برخی گفته ها گرسنگی و بيماری يكجا جمع نمی شوند پس افراد از روزه داری نبايد هراسی داشته باشند. از طرفی مطمئن باشند روزه داری موجب سلامتی آنها می شود.

طبق اصل دوم بايد متنوع اما ساده غذا بخوريم. اين اصل آنچنان رعايت نمی شود. برای مثال مواد غذايی زود هضم و دير هضم نبايد با هم مصرف شوند. مصرف غذاهای زود هضم مثل سوپ و غذاهای بدهضم مثل كله پاچه با یکدیگر اختلالاتي ايجاد می کند.

در اصل سوم تاکید می شود افطار و شام نبايد جدا از هم باشد و بايد در يك مرحله صورت گيرد. جداسازی افطار از شام موجب سوء هاضمه می شود.

در اصل چهارم فرد نبايد با معده پر بخوابد. افطار و شام حتما باید يكی باشد و فرد با معده پر به خواب نرود.

دانستن اينكه چه مايعاتی را چه قدر مصرف كنيم، اصل پنجم و امری ضروری است. با مصرف حجم زيادی از مايعات، فرد دچار سوء هاضمه و همچنین با مصرف آب يخ عطش وی زياد می شود و به کبد آسیب می رساند. بهترين زمان مصرف مايعات؛ از جمله سوپ و آش يك ساعت بعد از افطار است. در هنگام سحر نیز يك ساعت يا نيم ساعت قبل از خوردن سحری مایعات بنوشید چراکه در غير اين صورت دچار نفخ و سوء هاضمه می شوید.

در نوشيدنی ها به مصرف عرق كاسنی شاتره، سكنجبين، بيدمشك توصيه می شود و برعكس خوردن چای موجب تشنگی فرد در طول روز می شود.

اصل ششم در خصوص خوردن سحری است. بر خوردن سحری بسيار تاكيد و روزه گرفتن بدون سحری منع شده است. شام هرگز جای سحری را نمی گيرد و موجب تحليل قوا می شود. اگر وعده سحری زياد شور، شيرين يا تند باشد يا مثل ماهی کباب، همراه با سير و پياز باشد فرد دچار عطش شده و بدن آب بيشتری می طلبد. بايد بدانیم نان غذای بهتری بوده و انرژی بیشتری را نسبت به برنج، برای فرد ذخیره می کند.

اصل هفتم خوردن ميوه است كه آن هم تدابيری دارد. زمان صحيح برای ميوه خوردن هميشه بعد از هضم غذا است و بايد بدانيم هضم غذا يك و نيم ساعت بعد از مصرف وعده غذايی صورت می گيرد. پس بلافاصله بعد از افطار يا سحر ميوه مصرف نکنید و توجه داشته باشيد خوردن چند نوع ميوه باهم توصيه نمی شود. برای مثال انبه، انگور و خربزه طبع گرم و خيار، آلبالو، كيوی و هندوانه طبع سرد دارند و مصرف انها باهم صحيح نيست.

در اصل هشتم بايد به غذاهايی كه با يكديگر ناسازگار هستند توجه كنيم. بعضی از غذاها به جهت زود هضم يا دير هضم بودن باهم ناسازگارند و برخی نیز ماهيت ناسازگاری همچون شير و ماهی، شير و مرغ، ترشی و خربزه، تخم مرغ و ماهی،ماست و گوشت، ماست و ترشی، گوشت و ترشی دارند.

در اصل نهم ايجاد يبوست يكی از مسائلی است كه بايد به آن بپردازيم. يبوست بيشتر بر اثر كم آبی بدن است و افراد بايد با رعايت مصرف مواد غذايی از آن پيشگيری كنند. برای مثال افراد غذای خشك، برنج، قهوه، رب انار، سماق، چای پررنگ، سس و نان سبوس‌دار مصرف نكنند تا يبوست انها تشديد نشود. برای اين امر ابتدای افطار و ٢٠ دقيقه قبل ازخوردن سحری، يك ليوان آب گرم با عسل يا ٢ قاشق خاك شير با آب گرم كمك زيادی می كند.

در اصل دهم مصرف زياد چای و لبنيات در روزه داری می تواند زمينه ساز ايجاد سنگ كليه شود. در مصرف زولبيا و باميه نیز حتما اعتدال رعايت شود.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.