کلم بروکلی؛ سلاح سبز بُرنده در برابر دیابت

34

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ بر اساس مطالعات اخیر، خوردن کلم بروکلی به درمان دیابت نوع دوم کمک شایانی می کند. بیماران دیابتی دارویی به نام متفورمین مصرف می کنند که تاثیرات مخربی روی کلیه این افراد دارد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

به گفته یکی از محققین، کلم آنزیمی به نام سولفورافان تولید می کند که تاثیرات سوء کمتری دارد و به راحتی در انواع کلم ها یافت می شود. این آنزیم پتانسیل مقابله با دیابت نوع دوم را دارد. به همین دلیل امروزه سعی می شود از جوانه کلم بروکلی یک محصول غذایی پرکاربرد تولید شود.

دانشمندان آزمایشی به مدت 12 هفته روی 97 بیمار دارای مشکل اضافه وزن انجام دادند. در این آزمایش به افراد جوانه کلم بروکلی داده شد و پس از مصرف، محققان دریافتند که سطح قند خون ناشتا این افراد به طور چشمگیری کاهش یافته است.

محققان می گویند هنگامی که ناشتا هستید کبد به طور مداوم گلوکز تولید می کند و وقتی این سبزی را می خورید، این گلوکز تبدیل به انسولین می شود. اما در افراد چاق چون کبد حساسیتی به این تنظیم نشان نمی دهد، شروع به تولید گلوکز بیش از اندازه می کند و این مسئله منجر به بالا رفتن قند خون و در نهایت دیابت می شود.

به گفته یکی از محققین، سولفورافان موجود در کلم بروکلی یک آنتی اکسیدان واکنش دهنده است که قبلا در مورد سرطان و بیماری های التهابی مورد مطالعه قرار گرفته بود. اگرچه غذاهای سالم دیگری نیز وجود دارند اما در این آزمایش هدف اصلی تاثیر سولفورافان روی فرآیند درمان بیماری های بحرانی است.

پزشکان مشاهده کردند افرادی که از میزان بیشتری انواع کلم مصرف می کنند سطح ژن سرکوب کننده غده در روده‌هایشان بیشتر است، در نتیجه سولفورافان با ایجاد تغییرات ژنی در بدن مانع از رشد تومورهای سرطانی می‌شود.

گفتنی است؛ بیش از 300 میلیون نفر در جهان به دیابت نوع دو مبتلا بوده که یک بیماری معمول و واگیردار در جهان محسوب می‌شود. درمان دیابت معمولا هزینه زیادی در پی دارد، به همین خاطر کشف این ماده باارزش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

منبع: Dailymail

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.