روغن نارگیل بهتر است یا روغن زیتون؟

66

 به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ روغن نارگیل تقریبا شش برابر بیشتر از روغن زیتون از سطح چربی های اشباع شده برخوردار است. چربی اشباع شده جزء چربی های ناسالم محسوب می شود که سطح کلسترول بد خون و بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

با این وجود اگرچه روغن نارگیل به عنوان یک روغن سالم محسوب می شود اما سطح چربی های اشباع شده در این روغن از کره و دیگر روغن ها بالاتر است. بر اساس بررسی های انجام شده، روغن نارگیل 82 درصد، گوشت گاو 39 درصد و کره 63 درصد چربی اشباع شده دارند.

طبق تحقیقات انجام شده در سال 1950، محققان ارتباط مستقیمی بین چربی های اشباع شده و کلسترول بد (LDL) که خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد، پیدا کردند. همانطور که می دانید کلسترول LDL  منجر به ساخت پلاکت در عروق خونی و در نتیجه باعث حمله های قلبی می شود.

در مقابل کلسترول HDL به عنوان کلسترول خوب شناخته شده است و سطح بالای آن خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته را کاهش می دهد.

پزشکان می گویند به جای مصرف مواد غذایی با چربی های اشباع شده بالا مانند گوشت، غذاهای سرخ کردنی و شیرین و روغن نارگیل، بهتر است از غذاهای سالم تری که چربی غیر اشباع دارند مانند مرغ، ماهی، آجیل، حبوبات، آواکادو و روغن های گیاهی غیر گرمسیری مانند روغن زیتون و فرآورده های لبنی کم چرب مصرف کنید.

بر اساس مطالعات صورت گرفته، میانگین مصرف روغن اشباع شده برای مردان 30 گرم در روز و برای زنان 20 گرم در روز است که از این میزان نباید بیشتر شود. با این حال افرادی که به دنبال کاهش کلسترول خون خود هستند توصیه می شود چربی های اشباع شده را بیشتر از 5 یا 6 درصد از کل کالری کاهش ندهند همچنین کسانی که 2 هزار کالری هر روز مصرف می کنند این مقدار چربی اشباع شده از 13 گرم بیشتر نشود.

منبع: DailyMail

انتهای پیام/

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.