شناساندن قابلیت های طب سنتی به جامعه پزشکی؛ از اولویت های وزارت بهداشت

17

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ محمود خدادوست مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت در نشست خبری دومین همایش و جشنواره ملی طبیعت گردی، طب سنتی و گیاهان دارویی، افراطی گری، بزرگ نمایی و عدم آشنایی پزشکان را مهمترین مانع استفاده صحیح و اصولی از این ظرفیت مهم دانست و افزود: جامعه پزشکی با قابلیت های طب سنتی آشنایی ندارند و در دوران تحصیلی آنان اشاره ای به ظرفیت های طب سنتی نشده است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی گفت: افراطی گری و بزرگ نمایی در اثربخشی طب سنتی توسط افراد غیر اهل فن و غیرمتخصص سبب شده است که جامعه پزشکی در مقابل طب سنتی ایستادگی کند.

وی ادامه داد: جامعه پزشکی افراد فهیم هستند و در صورتیکه مدارک و شواهد کافی در باره موضوعی وجود داشته باشد، آنها می پذیرند و از این ظرفیت استفاده خواهند کرد.

خدادوست، پیام اصلی طب سنتی را اصلاح سبک زندگی اعلام کرد و گفت: قابلیت های معقول و منطقی طب سنتی باید ترویج شود.

وی به اجباری شدن 2 واحد درسی در زمینه طب سنتی برای رشته های پزشکی، داروسازی و دندان پزشکی اشاره کرد و گفت: این افراد در دوران تحصیل با قابلیت های طب سنتی آشنا می شوند.

مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت گفت: براساس مصوبه شورای عالی برنامه ریزی، تمام رشته های بالینی مانند تغذیه، علوم توانبخشی، مامایی و پرستاری هم باید این 2 واحد درسی را بگذارنند. برای رشته های غیربالینی این کار به صورت اختیاری است.

وی با اشاره به اینکه تمام مفاهیم و سرفصل های آموزشی در امتیازات بازآموزی ( آموزش مداوم گروه پزشکی ) قرار گرفته است، گفت: فارغ التحصیلان اعم از پزشک و سایر رشته گروه پزشکی در امتیازات بازآموزی، آموزه های طب را فرامی گیرند و قابلیت های آن را می شناسند.

بیش از 10 هزار عنوان کتاب معتبر در حوزه طب سنتی داریم

وی با اشاره به اینکه طب سنتی دارای پشتوانه بسیار مناسب از منابع غنی و معتبر مکتوب است، اظهار کرد: بیش از 10 هزار عنوان کتاب معتبر در حوزه طب سنتی داریم.

خدادوست گفت: قابلیت و توانمندی طب سنتی فراتر از گل گاوزبان و اسطوخودس است، بلکه حکمت است که این موضوع در طب رایج پزشکی کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به تنوع اقلیمی در کشور، گفت: در کشور ما از 13 تنوع اقلیمی 11 تنوع اقلیمی وجود دارد.

خدادوست ادامه داد: ظرفیت بالقوه خوبی در کشت و پرورش گیاهان دارویی به خصوص بومی داریم که زعفران، گل محمدی، انار و زرشک از جمله آنها هستند.

وی ادامه داد: طب سنتی در فرهنگ و باور مردم ما وجود دارد. ضریب نفوذ بالا ، خدمات ارزان تر و در دسترس بودن از مزیت های طب سنتی که با استفاده صیحیح و اصولی به ارتقا سلامت مردم کمک می کند.

مهمترین ادعای طب سنتی اصلاح سبک زندگی است

رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران هم در این نشست، مهمترین ادعای طب سنتی ایرانی را اصلاح سبک زندگی اعلام کرد و گفت: مطالعه اصلاح سبک زندگی را می توان در شهر نطنز به عنوان پایلوت در کشور اجرایی کرد.

دکتر حسین رضایی زاده ادامه داد میزان شیوع و ارتقا سلامت، کاهش مصرف داروها از جمله متغیرهایی است که می توان با اصلاح سبک زندگی، آنها در جامعه نهادینه کرد .

وی ادامه داد که نطنز دارای سابقه تاریخی در حوزه طب سنتی دارد که باید از این فرصت برای توسعه طب سنتی در این منطقه استفاده کرد.

رضایی زاده به آمادگی این دانشکده طب سنتی برای انجام امور آموزشی و پژوهشی اعلام کرد و گفت: این کار با هماهنگی سایر دستگاه ها انجام پذیر است.

دومین همایش و جشنواره ملی طبیعت گردی، طب سنتی و گیاهان دارویی 6 تا 9 تیرماه امسال با حصور فعالان این حوزه در نطنز برگزار خواهد شد.

طرح ایجاد اشتغال و تولید در 300 روستای کشور اجرایی می شود

دبیر کمیته ملی طبیعت گردی کشور نیز در این نشست به اجرای طرح ایجاد اشتغال و تولید در مناطق روستایی کشور اشاره کرد و گفت: این طرح تا پایان امسال حداقل در 300 روستای کشور اجرایی خواهد شد.

محمدعلی فیاضی افزود: در مرحله اول 76 روستا انتخاب شده و بنا داریم آن را تا 500 روستا افزایش دهیم اما این طرح در سال جاری در حدود 300 روستا اجرا خواهد شد.

وی مهمترین هدف این طرح را توسعه گردشگری روستایی و اشتغال در این مناطق اعلام کرد و گفت: ظرفیت سازی ذهنی روستائیان، توانمند سازی آنان، ایجاد ریزساخت های مناسب و ارائه آموزش های لازم به روستائیان از جمله موضوعات مهم این طرح است تا زمینه جذب بیشتر گردشگر به این مناطق فراهم شود.

فیاضی اظهار کرد: توانمندسازی روستائیان در عرصه های مختلف صنایع دستی و گردشگری و توسعه فعالیت های اقتصادی در مناطق روستایی از دیگر اهداف این طرح است تا زمینه مهاجرت معکوس به روستاها فراهم شود.

وی اظهار کرد: در قالب این طرح در صدد هستیم از ظرفیت بانوان روستایی به نحو مطلوب استفاده شود و یکی از محورهای توانمندسازی بانوان به خصوص در موضوعات صنایع دستی و احیای اقامتگاه های بومی گردی است.

دبیر کمیته ملی طبیعت گردی کشور به ظرفیت های ایران در زمینه گیاهان دارویی اشاره کرد و گفت: در ایران 8 هزار و 200 نوع گیاه وجود دارد که حدود 2 هزار و 300 نوع آن گیاه دارویی است که از بهره برداری مناسب و اصولی این ظرفیت غفلت کردیم.

وی تعداد پرندگان در کشور را 520 نوع اعلام کرد و گفت: ایران در این زمینه تقریبا به برابر قاره اروپا است که از این ظرفیت هم می توان برای جذب گردشگر استفاده کرد.
دومین همایش و جشنواره ملی طبیعت گردی، طب سنتی و گیاهان دارویی 6 تا 9 تیرماه امسال با حصور فعالان این حوزه در نطنز برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.