اما و اگرهای مصرف متفورمین در بارداری

233

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ متفورمین یک داروی معمول برای مدیریت دیابت نوع دو است. این دارو به کاهش قند خون کمک می‌کند و به عنوان بهترین درمان برای دیابت نوع دو شناخته شده است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

یک خانم باردار قبل از مصرف هرگونه دارو از جمله متفورمین باید کاملا مطمئن شود که داروی مورد نظر برای او یا نوزادش تأثیرات منفی ندارد.

متفورمین در دوران بارداری از جفت عبور کرده و به این معنی است که جنین هم درمعرض آن قرار می‌گیرد. با این حال مطالعات اندکی تا کنون در رابطه با اثرات متفورمین انجام شده و در مطالعاتی که در سال 2014 انجام شد محققان دریافتند این دارو هنگام تولد و در دوران باداری عوارض یا بیماری ایجاد نمی‌کند.

مطالعات اخیر محققان نشان می دهد زنانی که برای درمان دیابت بارداری از متفورمین به جای انسولین استفاده می‌کنند اضافه وزن کمتر و نوزادانشان نیز چربی کمتری در اطراف اندام‌های خود دارند که می‌تواند احتمال مقاومت به انسولین را در مراحل بعدی زندگی کاهش دهد.

عوارض احتمالی مصرف متفورمین بر باروری

کاربرد دیگر متفورمین در درمان PCOS یا سندرم تخمدان پلی‌کیستیک است. باتوجه به نتایجی که HUP منتشر شد زنان مبتلا به این عارضه مستعد مقاومت به انسولین هستند. همچنین این سندرم می‌تواند به ناباروری یا اختلال در بارداری منجر شود. متفورمین اثری مثبت بر باروری دارد و استفاده صحیح از این دارو بسیاری از بیماری خای زنانه  را برطرف می کند.

خطرات معمول و عوارض جانبی متفورمین

در صورت استفاده درست از متفورمین عوارض جانبی آن بسیار کم است اما از معمول‌ترین عوارض این دارو می توان به سوزش معده، اسهال، دل درد، حالت تهوع و تغییرات در کارکرد دستگاه گوارش اشاره کرد.

منبع: medicalnewstoday

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.