تب کریمه کنگو در کشور چه کرد؟

40

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ یادم می‌آید سر کلاس در دانشگاه استاد بیماری تب کریمه کنگو را برایمان توضیح می‌داد. می‌گفت از طریق ورود دام زنده به کشور این بیماری رخ می‌دهد. متاسفانه مرزهای ما قابلیت مقابله را نداشته، دام زنده به راحتی وارد کشور می شود و نمی‌توان به آسانی این بیماری را مهار کرد. تب کریمه کنگو بیماری مشترک بین انسان و دام است و از طریق ویروس منتقل می‌شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

هر ساله در این فصل تب و تاب کریمه کنگو افزایش می‌یابد و عده‌ای به این بیماری مبتلا می‌شوند که البته بیشتر آنها در مناطق روستایی هستند و با حیوانات ارتباط مستقیم دارند. آخرین آمارها از ابتلا و تلفات این بیماری در سال گذشته ۶۲ مورد ابتلا و مرگ ۶ نفر بوده و از ابتدای سال ۹۶ تا کنون نیز ابتلای بیش از ۳۰ نفر در کل کشور و فوت ۳ فرد گزارش شده است.

شیوع بیماری‌هایی که با عنوان تب در ایران شهرت یافته‌اند کم نیست. تب مالت، تب آنفلوانزای مرغی و تب برفکی از جمله بیماری‌هایی بودند که از طریق دام در سال‌های اخیر به ایرانیان منتقل شدند و تلفاتی را به همراه داشتند. البته همه این بیماری‌ها به خوبی کنترل و از اثرات بد آنها جلوگیری شده است.

آمارهای اولیه از تلفات این بیماری در ایران سبب وحشت مردم نسبت به این بیماری شد.

محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در این خصوص گفت: بیماری تب کریمه کنگو امسال در استان های سیستان و بلوچستان،کرمان و هرمزگان بیشتر دیده شده است. سال جاری کمترین موارد مرگ و میر این بیماری را شاهد بودیم و از ابتدای سال ۴۶ نفر به این بیماری مبتلا شدند و ۳ نفر هم به دلیل تاخیر در مراجعه به مراکز درمانی فوت کردند.

گویا افزود: هر ساله بین ۵۰ تا ۱۰۰ مورد و به ندرت بیش از ۱۰۰ مورد این بیماری را شاهد بودیم و امسال افزایش غیر قابل انتظاری در رابطه با بیماری تب کریمه کنگو نداشتیم.

گویا افزود: در صورتی که فرد مبتلا به این تب فوت کند، در شرایط ویژه با رعایت کامل ضوابط شرعی دفن می شود که البته دفن این افراد با روش های عادی متفاوت است و همه این اقدامات به منظور پیشگیری از تماس با اجساد و انتقال بیماری صورت می گیرد.

وی در اولین آماری که درباره وضعیت تب کنگو گزارش داد از ابتلای ۲۸ نفر از ابتدای سال تاکنون به این بیماری خبر داد که 19 نفر آنها مربوط به یک کشتارگاه در زاهدان بوده و به علت نقص فنی در سردخانه کشتارگاه به آن مبتلا شده بودند.

دكتر پيمان غلام نژاد دامپزشك و كارشناس آزمايشگاه كنترل مواد غذايي دانشگاه علوم پزشكي ايران نیز در مورد این بیماری اطلاعاتی در اختیار ما قرار داد. وی گفت: بيماری تب خونريزی دهنده كريمه-كنگو، اولين بار به صورت حاد در سال 1945 ميلادی در جزيره كريمه واقع در اتحاد جماهير شوروی، 200 نفر را مبتلا كرد. در سال 1956 ميلادی بيماری با همين علايم در كنگو واقع در قاره آفريقا شناسايی شد. بنابراين نام بيماری، تركيبی از نام اين دو محل است. امروزه درايران و بيشتر كشورهای همسايه گزارشاتی از شيوع بيماری وجود دارد. در ايران اولين بار در سال 1357 عامل بيماری از دام‌های بيمار جدا شد.

وی عنوان کرد: گزش كنه يكی از راه‌های مهم انتقال بيماری است. كنه ها از طريق گزش حيوانات مختلف از جمله گاو، گوسفند، بز، پرندگان بخصوص شترمرغ و جوندگان مثل خرگوش و جوجه تيغی را مبتلا می کند. غير از كنه، اغلب حشرات نيز با تغذيه از خون دامهای مبتلا، می توانند بيماری را به ساير حيوانات و انسان منتقل كنند.

غلام نژاد گفت: اين بيماری در اصل يك بيماری شغلی است ولی در اثر عدم رعايت موازين بهداشتی و ايمنی، ساير افراد نيز ممکن است به بيماری مبتلا شوند. دامداران، چوبداران، قصابان و كاركنان كشتارگاهها، دامپزشكان، پزشكان، پرستاران و كاركنان بيمارستانها از جمله افراد در معرض خطر ابتلا به بيماری هستند.

وی علائم بیماری را نیز اینگونه توصیف کرد: بيماری با تب ناگهانی، بدن درد، كوفتگی، ضعف، سردرد، درد شديد عضلات، بی اشتهايی، درد پشت حدقه چشم، ترس از نور، تهوع و استفراغ، گلو درد، دل درد، تغييرات خلقی بصورت بی قراری و افسردگی ظاهر می شود. علائم خونريزی معمولا از روز سوم تا پنجم شروع می شود.

دامپزشک ادامه داد:خونريزی در اعضای مختلف بدن مثل بينی، لثه، مجاری ادرار، روده و رحم ايجاد می شود. بيماران بدحال از روز پنجم به بعد دچار نارسايی كبدی و كليوی می شوند و ممكن است مرگ در اثر تداوم اسهال، خونريزی مغزی و مشکلات ریوی را به همراه دارد. بيمارانی كه در برابر بيماری مقاومت می كنند، از روز دهم به بعد با محو شدن لكه های خونريزی بهبود می يابند ولی دوره نقاهت و عوارض بيماری ممكن است مدتها طول بكشد.

وی ادامه داد: در صورت خريد گوشت تازه بهتر است تا قبل از انجماد، گوشت را بمدت 12 تا 24 ساعت در شرايط يخچال با دمای 8-4 درجه نگهداری و سپس منجمد کنید. ويروس در حرارت 56 درجه سانتی گراد به مدت نيم ساعت از بين می رود بنابراين خوردن گوشت پخته خطری ندارد. شستن دستها با صابون گرچه ويروس را از بين نمی برد ولی آنرا تا حدود زيادی غيرفعال می كند لذا توصيه می شود تا پس از تماس با دام يا گوشت و خون، دستهای خود را با آب و صابون بشوييد.

مهدی خلج رئیس سازمان دامپزشکی نیز در این باره گفت: تاکنون حدود 4 میلیارد تومان سم برای مقابله با کنه ناقل بیماری تب کریمه کنگو مصرف که از سال گذشته خریداری شده بود. برای خرید سموم مورد نیاز اقدام کردیم و تلاش می‌کنیم تا جایی که امکان دارد برای رعایت ضوابط زیست‌محیطی با اجرای روش‌های مدیریت پیشگیری، از سموم کمتری استفاده شود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: تاکنون سازمان تمام سموم خریداری‌شده را در استان‌ها توزیع کرده است و استان‌ها نیز از منابع استانی برای تأمین سموم مورد نیاز اقدام کرده‌اند.

خلج گفت: جلوگیری از کشتار دام در کشتارگاه‌های غیرمجاز و در مکان‌های غیر از کشتارگاه‌های صنعتی، مبارزه با انگل‌ها و کنه‌ها و الزام رعایت اصول نگهداری گوشت در سردخانه و یخچال به‌مدت 24 ساعت از جمله اقدامات سازمان دامپزشکی کشور برای جلوگیری از شیوع بیماری تب کریمه کنگو به‌ویژه در 5 استان مورد گزارش وزارت بهداشت بوده است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: افرادی که برای تفریح به مناطق روستایی می‌روند اگر در این مناطق گوشت قرمز تهیه می‌کنند حتماً آن را به‌مدت 24 ساعت در یخچال نگه دارند سپس مصرف کنند.

این تب نیز مانند بسیاری بیماری‌های دیگر در یک فصل خاص بروز پیدا کرده و سپس فروکش می‌کند. نکته مهم این است که تدابیری اندیشیده شود تا در سال‌های بعد کمتر شاهد بروز چنین بیماری‌هایی باشیم؛ بیماری‌هایی که به راحتی می‌توان از آنها پیشگیری کرد.

نیاز است اطلاعات مردم در مورد این بیماری افزایش یافته و علاوه بر آن مرزهای شرقی کشور کاملا تحت کنترل باشند تا از ورود دام زنده به صورت قاچاق جلوگیری شود. خوشبختانه شواهد نشان می‌دهد این بیماری به تهران نرسیده و جای نگرانی وجود ندارد.

گزارش از نگار رفیعی

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.