افرادی که لبنیات زیاد مصرف می‌کنند، بخوانند

61

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ لبنیات یکی از بحث برانگیزترین گروه‌های غذایی است به طوری که سازمان بهداشت، لبنیات را برای سلامت استخوان ها حیاتی معرفی کرده اما برخی متخصصان آن را برای سلامتی خطرناک خوانده‌اند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

در این بین کدام فرضیه درست است؟ آیا لبنیات واقعا به سلامتی لطمه وارد می‌کند؟

بر اساس گزارش وزارت کشاورزی آمریکا، برای دریافت تمام مواد مغذی باید از رژیم متعادلی از تمامی پنج گروه غذایی شامل میوه، سبزیجات، غلات، پروتئین و لبنیات استفاده کنیم.

مقدار مصرف لبنیات به سن بستگی دارد. کودکان 2 الی 3 سال به 2 لیوان شیر، چهار تا هشت سال به 2.5 لیوان و بالای 9 سال به 3 لیوان شیر نیاز دارند.

از سوی دیگر، نتایج حاصل از مطالعه ای در دانشگاه هاروارد، یک لیوان آب را به جای یک لیوان لبنیات پیشنهاد می کند. در این تحقیق، نوشیدن آب، چای یا قهوه یک تا دو وعده در روز و مصرف کمتر لبنیات توصیه می شود، زیرا مصرف بیش از حد لبنیات را می‌توان با افزایش خطر سرطان پروستات و تخمدان مربوط دانست.

پتاسیم موجود در شیر به کاهش و حفظ فشار خون کمک می کند. ویتامین D در شیر با جذب کلسیم و فسفر باعث تحکیم استخوان‌ها می شود. همچنین لبنیات با کاهش خطر بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 مرتبط است.

وزارت کشاورزی آمریکا عنوان می کند بهتر است لبنیات کم چرب یا بدون چربی مصرف کنید. شیر و محصولات لبنی پرچرب غنی از اسیدهای چرب اشباع است که سبب افزایش کلسترول و تاثیر سوء بر سلامتی می‌شود.

رژیم غذایی سرشار از اسید چرب اشباع، چربی بد خون (LDL) را افزایش داده و باعث سختی عروق، افزایش امکان ابتلا به بیماری های قلبی و عروق کرونری می‌شود.

با این حال در مطالعه ای منتشر شده در مجله «تغذیه بالینی آمریکا» ارتباطی بین رژیم غذایی حاوی اسید چرب اشباع و بیماری های قلبی یافت نشد.

حدود 75 درصد جمعیت جهان توانایی ساخت آنزیم لازم برای شکستن قندشیر (لاکتوز) را از دست داده اند. این افراد به اختلال «عدم تحمل قند لاکتوز» مبتلا می‌شوند. نفخ شکمی، درد، تهوع و اسهال از جمله عوارض این اختلال است.

این افراد می‌توانند فرآورده های تخمیر شده لبنی مثل ماست و کره بخورند.

بیشتر دستورالعمل های سازمان بهداشت جهانی (WHO) به مصرف 2 تا 3 وعده لبنیات برای سلامت استخوان تاکید دارد. در حالی که مطالعه ای عنوان می‌کند درصد پوکی استخوان در کشورهایی که مصرف لبنیات بالاتری دارند، بیشتر است و لبنیات تنها عامل پیشگیری از این اختلال نیست.

جالب است بدانید برخی پژوهش ها ارتباط معناداری را بین مصرف لبنیات و افزایش شکستگی های استخوان نشان می‌دهند.

مصرف بیش از حد محصولات لبنی پر چرب باعث چاقی بیش از حد، دیابت نوع 2، ریسک سرطان پروستات و بیماری پارکینسون می‌شود.

تحقیقات دیگر از اثر مثبت مصرف لبنیات بر کاهش چاقی و ریسک دیابت نوع 2، کاهش خطر ابتلا به افسردگی و افزایش سلامت مغز خبر می‌دهند. بر اساس نتایج این مطالعات، پروتئین بتا-کازئین موجود در شیر مانع بروز بیماری های تخریب پیشرونده عصبی می‌شود.

هنوز بحث درباره اثرات خوب و بد لبنیات وجود دارد و نظرات بسیار متفاوت است، اگرچه اغلب شواهد نشان می‌دهد مصرف لبنیات فواید بیشتری دارد.

منبع: Medicalnewstoday

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.