مواد شوینده از آنچه تصور می‌کردید، خطرناک‌ترند!

30

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ پژوهش های جدید نشان می دهد ترکیبات شیمیایی موجود در شوینده ها باعث بروز نقص های مادرزادی در جوندگان می شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

این مواد شیمیایی معمولا به صورت شوینده های خانگی، نرم کننده های پارچه و ضدعفونی کننده ها مورد استفاده قرار می گیرند. این ترکیبات همچنین در محصولات شوینده شخصی مانند شامپو، نرم کننده و قطره های چشمی وجود دارند.

محققان دانشگاه پزشکی پوکی استخوان«ادوارد ویا» و دانشکده دامپزشکی ویرجینیا-مریلند به بررسی اثر ترکیبات شیمیایی پرمصرف خانگی با نام «ترکیبات چهار ظرفیتی آمونیوم» بر موش ها پرداختند.

«تری هربک» استادیار آناتومی و محقق علوم زیستی دانشگاه ویرجینیا –مریلند در این باره می گوید: «در این آزمایش موش ها در معرض دو ترکیب رایج موجود در ضدعفونی کننده ها به نام های «آلکیل دی متیل بنزیل» و «آمونیوم کلراید» قرار گرفتند؛ موادی که پای ثابت شوینده های خانگی است».

همچنین غذای موش‌ها را در محلی قرار دادند که این ترکیبات وجود داشت.

بررسی جنین موش های باردار در روز دهم و هجدهم بارداری از نظر ناهنجاری های اسکلتی نشان‌دهنده اختلال نقص لوله عصبی (NTDs) بود.

گفتنی است؛ نقص لوله عصبی اختلالی است که در ماه اول بارداری دیده شده و مغز، ستون فقرات و نخاع جنین را تحت تاثیر قرار می دهد.

از طرفی نتایج نشان داد قرارگیری موش های نر در محیط نزدیک شوینده ها به تنهایی برای ابتلای جنین به نقص های تولیدمثلی کافی است. در واقع حضور در محیط حاوی این مواد شیمیایی، نسبت به دوزهای خوراکی تأثیر بیشتری در بروز اختلال نقص لوله عصبی داشت. با این حال این تاثیر نیاز به بررسی های بیشتری دارد.

شایان ذکر است این نتایج تایید کننده پژوهش های قبلی «تری هربک» و همکارانش در دانشگاه ویرجینیا-مریلند بوده است. مطالعات گذشته نشان داده ترکیبات چهار ظرفیتی آمونیوم باعث کاهش تعداد اسپرم در موش نر و کاهش تخمک گذاری در موش ماده می شود.

«هربک» در این خصوص می‌گوید: «این مواد شیمیایی به طور مرتب در خانه، بیمارستان، مکان های عمومی و استخرها استفاده می شود و اغلب مردم در تماس با آنها قرار دارند.

از آنجایی که مطالعه بر روی جوندگان از تحقیقات استاندارد طلایی در علوم زیستی و پزشکی به حساب می آید، این نتایج می تواند هشداری جدی برای تاثیر سمی این ترکیبات بر انسان باشد.

منبع: Medicalnewstoday

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.