درمان این بیماری شایع در نوزادان را جدی بگیرید!

27

زهرا پور جعفری فوق تخصص کودکان در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ در خصوص بروز زردی در نوزادان گفت: زردی یکی از شایع‌ترین عارضه ها در میان نوزادان بوده و هست که درگذشته آنچنان مورد توجه قرار نمی گرفت. زردي از تخريب بخشي از گلبول‌هاي قرمز در نوزاد به‌وجود مي‌آيدو ضايعات باقيمانده از گلبول‌هاي قرمز به بيلي‌روبين، كه عامل ايجاد كننده زردي در نوزاد به‌شمار مي‌رود، تبدیل می‌شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی ادامه داد: در صورت درمان نشدن این عارضه، بيلي‌روبين به طور غیر مستقیم با رسوب در عروق مغزی منجر به بروز ضایعات مغزی-عصبی یا عقب افتادگی ذهنی در نوزادان می شود؛ بنابراین در بدو تولد نوزاد باید مورد بررسی قرار گیرد.

فوق تخصص کودکان اظهار داشت: با توجه به سن، وزن، شرایط تولد و بسته به درصد زردی، اقدامات درمان انجام می شود. زرد شدن پوست نوزاد به ویژه چشم؛ که زودتر از هر قسمت دیگر بروز می کند، زردی نام دارد. علی‌رغم یکسان بودن تعریف زردی و یرقان، به زردی کودک، یرقان اطلاق نمی شود. در یرقان، کبد کارکرد طبیعی خود را از دست می دهد؛ درحالیکه در زردی پس از آغاز به کار کبد، زردی نیز از بین می رود.

پورجعفری در خصوص ماهیت زردی افزود: این عارضه 99 درصد فیزیولوژیک بوده و بدون علت بالینی مشخصی نمایان می شود. اکثر مواقع تولدهای پر استرس، خونریزی شدید مادر هنگام زایمان، نحوه و زمان تولد که فشار های عصبی را برای مادر یا نوزاد به همراه دارد، احتمال بروز زردی را افزایش می دهد.

وي یادآور شد: یکی از مهم ترین دلایل زردی در کودکان، ناسازگاری گروه خونی مادر و فرزندش یا عفونت سپسیس است. بنابراین، نوزادان با درصد بالای زردی،  باید تحت نظر پزشک متخصص بستری شوند. در بسیاری از موارد هم به مرور زمان از زردی کاسته و در نهایت برطرف می شود.

انتهای پیام/

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.