زندگی در فضا چگونه است؟

40

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ حتما تاکنون به این فکر کرده اید که انسان روزی بتواند به راحتی به مریخ سفر کند؟ تصور می‌شود در آینده نه چندان دور این امر به حقیقت بپیوندد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

از آنجا که ممکن است توریسم فضایی از سال 2018 محقق شود، ما در اینجا مسائل مربوط به سلامت افرادی را که می خواهند به فضا سفر کنند، بررسی می کنیم؛ از نحوه خواب افراد در فضا در حالت معلق گرفته تا رعایت بهداشت.

نمی‌توان همیشه پیش بینی کرد که انسان چگونه خود را با مناطق زمانی جدید و آب و هوای جدید وفق می‌دهد. در محیط هایی که حواس ما دچار اختلال می شود، ظاهرا کارهای ساده ای نظیر خوابیدن، خوردن و استحمام می تواند بسیار سخت به نظر برسد.

زمانی که فرد می خواهد به پیاده روی فضایی برود، عوامل متعددی مثل پر بودن کپسول های هوا، نشت نداشتن لباس و غیره چک می شوند. به طور کلی، تفاوت بین مرگ و زندگی در فضا، می تواند فقط یک مریضی کوچک باشد.

**تغذیه مناسب در فضا

خوشبختانه خوردن در فضا جزو کارهای راحت محسوب می‌شود. هرچند چون جاذبه اندک، حس چشایی را مختل می کند، غذاها طعم ندارند.

اگر طرفدار سفرهای فضایی هستید، نگران نباشید؛ به زودی به خوردن غذاهای قابل انجماد عادت خواهید کرد. اضافه کردن سس تند می تواند به طعم غذاها کمک کند. ممکن است، گاهی اوقات یک گوجه خوش مزه که با گازهای گلخانه ای پرورش داده شده، میل کنید، اما اکثر اوقات مجبورید غذاهای کنسروی بخورید؛ غذاهایی که نسبت به حجمشان دارای کالری بسیار بالایی هستند.

از از گذشته، برای تکمیل این رژیم غذایی نامتنوع، باید از انواع ویتامین ها مصرف کنید.

در طول سفر، تمام آبی که به شیوه های مختلف از آشامیدن گرفته تا استحمام مصرف می کنید، به کمک سیستم تقطیر می تواند دوباره مورد استفاده مجدد قرار گیرد. لازم است این سیستم ها به طور منظم چک شوند، چرا که هیچکس دوست ندارد آبی را مصرف کند که مزه اوره می دهد!

**استحمام و بهداشت فردی

در مورد بهداشت هم، شما در هوای فیلتر شده سفینه فضایی، نباید زیاد عرق کنید و باید در عادت های بهداشتی‌تان کاملا تجدید نظر کنید. لباس های شما آنگونه که در زمین کثیف می شوند، در فضا کثیف نخواهند شد و این اتفاق بسیار مطلوبی است، چرا که می توانید مدت بیشتری از لباس ها استفاده کنید.

مثل هر سفر بلندمدت دیگری، نیاز چندانی به آب نخواهید داشت یا در فواصل طولانی تری استحمام می کنید. از طرفی پوست و حس لامسه انسان ها به شدت می تواند با شرایط محیطی مختلف سازگار شود. برای مثال، وقتی شما یک لباس جدید می پوشید، پوستتان برای ترشح چربی تحریک می شود. اگر این کار را به تعویق بیاندازید، بعد از مدتی (مثلا 8 روز بعد) می‌بینید که بدن شما خود را تنظیم کرده و آن حس ناخوشایند از بین خواهد رفت.

**رفتن به دستشویی یا کشاورزی؟

رفتن به دستشویی در فضا نیازمند تمرین فراوان است. تمامی مایعات برای بازیافت به سیستم تولید مجدد آب می روند و بخش جامد آنها به عنوان زباله دفع می‌شود. اگر علاقه مند به کشاورزی باشید و بخواهید غذای مورد علاقه خود را کشت کنید، این بخش جامد به عنوان کود می تواند مورد استفاده قرار گیرد. شایان ذکر است؛ رشد کندتر گیاهان را به واسطه نبود جاذبه احساس خواهید کرد.

**تحمل محیط بسته

هر کسی در یک سفر، به مدت طولانی در یک محیط بسته بماند، کاسه صبرش لبریز می‌شود.  یک تست به نام «ساب اسکرین» برای سنجش تحمل افراد در این شرایط طراحی شده است. این تست، در دهه هشتاد میلادی برای آزمایش اینکه افراد می توانند مدت طولانی در اعماق اقیانوس به سر ببرند یا خیر، مورد استفاده قرار می گرفت. جالب است بدانید 97 درصد افراد بدون مشکل این تست را می گذرانند.

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، هنگام خوابیدن، دستان شما به خاطر جاذبه اندک مثل دست‌های زامبی‌ها (آدمخوارها در فیلم‌های ترسناک) به حالت تعلیق در می‌آید.

**در فضا چگونه می‌خوابیم؟

خوابیدن در فضا با وجود غیر معمول بودن، همچنان برطرف کننده خستگی است. بسیاری از فضانوردان حرفه ای معتقدند جاذبه کم مثل یک تشک خوب عمل می کند. در چنین شرایطی به بالش هم احتیاج ندارید و می توانید خود را در هر جای سفینه رها کنید.

یک کیسه خواب که شما را در یک محل مناسب نگه دارد، کافی خواهد بود. توجه به این نکته ضروری است که حتما باید خود را به یک مکان متصل کنید؛ در غیر این صورت ممکن است در سفینه شناور شوید و سر شما به جایی برخورد کند.

**امواج مرگبار و اضطراب‌های مختص به فضا

تشعشعات کیهانی می تواند سلول ها را تخریب و DNA را دچار جهش کند. حتی می تواند به مغز آسیب برساند و شرایطی را به نام «مغز فضایی» ایجاد کند.

فضانوردان ایستگاه بین المللی فضایی به کمک لایه مغناطیسی زمین از این تشعشعات مصون هستند. از جمله علائم اختلالات ناشی از این تشعشعات می‌توان به مواردی نظیر اضطراب، افسردگی، ناتوانی در تصمیم گیری و اختلالات حافظه اشاره کرد.

منبع: NBCNEWS

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.