نسخه «آفت دهان» را با این داروهای طبیعی و گیاهی بپیچید+دستورالعمل

60

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛آفت یک زخم دهانی در منطقه زبان، گونه و یا لثه ها است که این عارضه در خانم ها شایع تر است و حدود یک پنجم زنان و مردان جامعه به آفت مبتلا می شوند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درد آفت معمولا بعد از 7 تا 10 روز از بین می رود اما بهبودی کامل آن حدود 3 هفته زمان می برد. اکثر این زخم ها بدون هیچگونه مداخله پزشکی قابل درمان و بی ضرر هستند.

***معرفی آفت های دهانی

آفت هرپتی فرم یکی از زیر مجموعه های زخم های آفتی است و این نام را به دلیل شباهتی که به زخم های تبخال دارد می گیرد. برخلاف تبخال، هرپتی فرم مسری نیست ولی به سرعت عود پیدا می کند و ممکن است برای مدت ها باقی بماند.

آفت های مینور معمولا روی لب ها يا سقف دهان ظاهر می شوند و ممکن است متعدد  باشند.معمولا سایز این آفت ها کوچک (قطر کمتراز  1 تا 8 سانت دارد) و سطحی هستند و روند درمانی این نوع آفت معمولا 2 هفته به طول می انجامد.

آفت های ماژور بزرگتر از آفت های مینور هستند و عمق بیشتری را درگیر می کند.این آفت ها ممکن است خیلی عمیق باشن د و به داخل بافت ها سرایت کنند و برای درمان این نوع آفت معمولا چندین هفته زمان لازم است.

علت اصلی زخم های دهان هنوز مشخص نیست اما عوامل مشترکی وجود دارند که باعث تشدید این زخم ها می شوند.

ترک سیگار

میوه ها و غذاهایی که دارای اسید بالا و ادویه هستند.

دندان مصنوعی و سایر لوازمی که با دهان و لثه همراه هستند.

اضطراب و استرس

تغییرات هورمونی در دوران بارداری، بلوغ و یائسگی

داروهای بتا بلوکر و مسکن ها

عوامل ژنتیکی

برخی این زخم ها در اثر بیمای های مختلف یا عدم تغذیه سالم به وجود می آیند. شرایطی مانند بیماری های سلیاک و کرون، کمبود ویتامین B12، کمبود آهن یا ضعیف شدن سیستم ایمنی نیز در ایجاد این آفت ها نقش دارند.

زخم های دهان معمولا درمان مشخصی ندارند و در طول زندگی بارها در دهان ظاهر می شوند با این حال می توانید برای کاهش شدت آن مشورت با پزشک در مورد داروهایی که باعث زخم دهان می شوند، پرهیز از خوردن غذاهایی که باعث تحریک یا شدت پیداکردن این زخم ها می شوند، رعایت بهداشت دهان و دندان با مسواک و نخ دادن، اجتناب از محرکات شناخته شده که در گذشته باعث شیوع این زخم ها شدند را مد نظر قرار دهید.

چگونه زخم های دهانی را درمان کنیم؟

در بسیاری از موارد درد و ناراحتی ناشی از زخم های دهان پس از چند روز کاهش پیدا می کند و پس از دو هفته کاملا ناپدید می شود و نیاز به درمان ندارند اما برای افرادی که زخم یا آفت دهانشان بسیار مکرر و دردناک است مراجعه به دندان پزشک می تواند یک راه حل برای کاهش درد باشد. در این مواقع دندانپزشک ممکن است یک دهانشویه ضد میکروبی یا یک پماد تجویز کند.

این آنتی بیوتیک مرهم زخم دهان است

عسل یک نرم کننده طبیعی محسوب می شود و به حفظ رطوبت پوست و جلوگیری از کم آبی کمک زیادی می کند. عسل برای کاهش درد بسیار موثر است و روند ترمیم بافت های آسیب دیده را سریع تر می کند. اثر ضد میکروبی عسل باعث بهبود زخم ها می شود. برای زخم های دهان و آفت ها بهتر است عسل را با مقداری زردچوبه مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند و آن را در محل آسیب دیده بگذارید.

این ضد التهاب طبیعی را بشناسید

شیرین بیان دارای خواص درمانی بیشماری است و  بهترین دارو برای زخم های دهان به حساب می آید. این ماده سوزش زخم  را کاهش می دهد. مطالعات نشان می دهند، خاصیت ضد التهابی شیرین بیان باعث تسکین درد آفت می شود. برای استفاده از شیرین بیان در مواجه با زخم های دهان می توانید ساقه شیرین بیان را پودر کنید و با مقداری آب مخلوط کنید تا حالت خمیری بدست بیاید و آن را در ناحیه زخم قرار دهید یا می توانید پودر شیرین بیان را با عسل یا گلیسیرین مخلوط کنید و آن را روی آفت دهان بگذارید. همچنین می توانید پودر شیرین بیان را با زرد چوبه در یک لیوان شیرین مخلوط کنید و برای بهبود آفت دهان روزی 3 یا 4 مرتبه آن را بنوشید.

این میوه همه فن حریف است

نارگیل از آن دسته میوه هایی است که از پوست تا گوشتش خاصیت درمانی دارد. این میوه در بهبود زخم های دهان بسیار موثر است. نوشیدن آب نارگیل باعث خنکی بدن و دهان می شود. گذاشتن روغن نارگیل به طور مستقیم روی زخم دهان روند درمان را تسریع می بخشد . همچنین جوییدن پودر نارگیل به کاهش درد و التهاب آفت ها کمک فراوانی می کند.

منبع: medicalnewstoday

انتهای پیام/

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.