کدام روغن گیاهی را بیشتر مصرف کنیم؟ + فهرست

31

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ روغن زیتون برای سلامتی بسیار مفید بوده و در ارتباط با فوایدش صحبت‌های بسیاری شده است. اما فقط روغن زیتون نیست که می‌تواند در حفظ سلامتی نقش داشته باشد؛ روغن‌های تهیه شده از گیاهان دیگر هم به نوبه خود می‌توانند در حفظ سلامتی بسیار کارآمد باشند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

هرکدام از این روغن‌ها متناسب با ترکیباتشان تأثیر متفاوتی بر سلامت ما دارند. در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

**روغن نارگیل

هرچند روغن نارگیل سرشار از چربی‌های اشباع است که با بروز بیماری‌های قلبی مرتبط است، اما حاوی ترکیبی به نام اسید لائوریک بوده که می‌تواند در درمان عفونت‌های ویروسی و باکتریایی مفید باشد.

**روغن دانه کتان

روغن دانه کتان منبع خوبی برای نوعی روغن امگا 3 است که جزء اسیدهای چرب ضروری بدن بوده و معروف به ALA است. این روغن دارای هورمون‌های گیاهی است که سطح استروژن را در بدن افزایش می‌دهند؛ بنابراین مصرف آن برای زنانی که در معرض یائسگی قرار دارند، بسیار توصیه می‌شود.

**روغن آفتابگردان

روغن آفتابگردان سرشار از ویتامین E است که خوردن تنها یک قاشق غذاخوری از آن نزدیک به 50درصد از نیازهای روزانه را تأمین می‌کند.

**روغن گردو

این روغن غنی از اسید چرب امگا3 نوع ALA بوده که بخشی از آن در بدن به دو نوع اسیدچرب امگا 3 دیگر به نام‌های EPA و DHA تبدیل می‌شود. روغن گردو التهاب اندام‌های درونی را کاهش داده و از بدن در برابر بیماری‌های قلبی محافظت می‌کند.

**روغن بادام زمینی

روغن بادام زمینی دارای چربی‌های منحصر به فردی است که به افزایش کلسترول خوب موسوم به HDL و کاهش کلسترول بد یا LDL کمک می‌کند.

**روغن آووکادو

مطالعه‌ای نشان داده است جذب ترکیبات مغذی آووکادو به نام کاروتنوئید و لوتئین از سالاد مخلوط حاوی روغن 15 برابر بیشتر از سالاد بدون این روغن است.

**روغن کلزا

روغن کلزا به نسبتی متعادل سه نوع اسیدچرب امگا 3، 6 و 9 را در خود جای داده که برای سلامت مفاصل، مغز و قلب بسیار مفید است، ضمن آن که محتوای امگا3 این روغن بیشتر از روغن زیتون است.

منبع: Dailymail

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.