راهکارهایی طلایی برای افزایش کیفیت زندگی بیماران

31

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ عبدالرحمان رستمیان رئیس کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار در آستانه برگزاری پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار اظهارداشت: برگزاری این کنگره 3 هدف خودمراقبتی اولیه، اطلاع بیماران و مهارت آموزی آنها و تقدیر از شرکت های فعال در این زمینه است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی افزود: بیمار دو نوع درمان دارویی و غیر دارویی دارد که در حوزه درمان غیردارویی زمانی که فرد نسبت به بیماری خود آگاهی داشته و بداند کدام اقدامات مناسب را انجام دهد، وضعیتش بهتر می شود، قطعا در روند درمانش تأثیر مثبت دارد.

رئیس کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار با بیان اینکه سیگار در بروز بیماری هایی همچون رماتیسم، آرتروز و بیماری های التهابی و قلبی نقش دارد، گفت: با ارتقاء آگاهی مردم از این مسائل حتما می توان در جهت کاهش بیماری ها و کنترل آنها گام برداشت.

رستمیان به خلاء آموزش بیماران به ویژه در بیماری های مزمن در کشور اشاره کرد و عنوان داشت: برخی از کشورها در زمینه این آموزش ها پیشتاز بوده و به طور مثال 6 جلسه 2 ساعته در زمینه آموزش دیابت به بیماران ارائه می شود و پس از آن حتی به آنها کارت آموزشی ارائه می شود. این مسأله در برخی ادارات نیز مورد توجه قرار دارد.

وی با بیان اینکه این روش مهم بسیار حائز اهمیت است، گفت: این آموزش ها هزینه خانواده و جامعه را کاهش داده و سبب کمک به بیمار و کاهش آسیب به آن می شود. همچنین عوارض بیماری را کاهش داده و مراجعات بستری را کمتر کرده و قطع دارو توسط بیماران به حداقل می رسد؛ از طرفی کیفیت زندگی نیز افزایش می یابد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: هرچند وزارت بهداشت در این زمینه گام هایی جهت آموزش به بیماران برداشته ولی هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله های زیادی داریم و همه بخش ها اعم از خصوصی و دولتی با ورود به این حوزه اقدامات مؤثری می توانند بردارند.

گفتنی است؛ پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار 4 تا 6 مرداد ماه امسال در مرکز همایش های مجتمع بیمارستانی امام خمینی با حضور جمع کثیری از پزشکان،اساتید، دانشجویان و بیماران برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.