آژیر خطر مصرف بی‌رویه ویتامین‌های خورشیدی + دوز مجاز

30

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ افراد در سرتاسر جهان در مورد ویتامین D شناخت کافی پیدا کرده‌اند و روزانه از مکمل های این ویتامین به اندازه نیاز بدن خود و حتی در برخی مواقع بیش از حد استفاده می کنند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ویتامین D برای تقویت استخوان های بدن بسیار ضروری است، اما اگر مصرف این ویتامین بیشتر از نیاز طبیعی بدن باشد منجر به بالا رفتن سطح بالای کلسیم در خون، بافت های نرم و رگ های خونی می شود.

بر اساس اطلاعات آماری، محققان پی بردند از سال های 1999 تا 2014 تمایل افراد به مصرف مکمل های ویتامین D سیر صعودی داشته است.

این تیم تحقیقاتی دریافتند که بیش از 18 درصد این افراد از سال 2013 تا 2014 حدود هزار واحد و حتی بیشتر ویتامین D مصرف کرده اند که نشان‌دهنده افزایش 0.3 درصدی در مقایسه با سال 1999 تا 2000 بوده است.

افرادی که در سال های اخیر دوز بالای ویتامین D را مصرف کرده بودند، در معرض خطر ابتلا به بیماری های جدی قرار داشتند.

به گفته یکی از پزشکان، ویتامین D برای جذب کلسیم بسیار مفید است و نقش مهمی در سلامت استخوان و دندان، تقویت سیستم ایمنی، مغز و سیستم عصبی مرکزی ایفا می کند. این ویتامین همچنین به تنظیم انسولین و تعیین بیان ژن برای جلوگیری از برخی سرطان ها کمک فراوانی می کند.

استخوان ها بدون ویتامین D ضعیف و شکننده می شوند. در واقع افرادی که ویتامین D را از نور خورشید دریافت می کنند، سطح جذب ویتامین در بدنشان بستگی به زمانی دارد که مقابل خورشید قرار گرفتند.

گرچه این ویتامین برای جذب کلسیم ضروری است، اگر خیلی بیشتر از نیاز بدن مصرف شود بسیار خطرناک بوده و منجر به مشکلاتی از قبیل تهوع، استفراغ، ضعف عضلانی و مشکلات کلیه و از همه مهم تر حملات قلبی می شود.

قبل از مصرف این ویتامین حتما با پزشک خود مشورت کرده و از مقدار دوز مجاز این ویتامین آگاهی پیدا کنید. بد نیست بدانید مقدار استاندارد مصرف ویتامین D حدود 600 واحد اعلام شده است.

اگر دچار کمبود ویتامین D هستید، مواد غذایی را مصرف کنید که سرشار از این ویتامین هستند؛ مانند زرده تخم مرغ، ماهی و جگر.

محققان همچینن می گویند سطح ویتامین D در افراد دارای تناسب اندام در مقایسه با افرادی که دچار اضافه وزن هستند، بیشتر است. بنابراین داشتن سبک زندگی سالم و قرار گرفتن زیر نور خورشید به مدت 15 دقیقه در روز به جذب این ویتامین کمک فراوانی می کند.

منبع: Yahoo

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.