نقشه خطر شیوع بیماری‌های مهلک در سطح جهان/ موج ویروس‌های نوظهور زیر سر خفاش‌ها است

35

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ انجمن اکو هلث در نیویورک بر روی پستانداران از نظر اینکه میزبان چه ویروس هایی هستند و اینکه چگونه با انسان تماس برقرار می کنند، تحقیق کرده اند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

این تحقیقات نشان می دهد، خفاش ها نسبت به سایر پستانداران، حامل بیماری های خطرناک تر و بیشتری هستند.

برخی از بیماری های بسیار خطرناک از جانوران به انسان ها منتقل شده است. مثلا بزرگترین شیوع بیماری ابولا از خفاشان شروع شده یا بیماری ایدز از شامپانزه به انسان منتقل شده است.

چالش این تحقیقات این بود که مرکز شیوع بیماری های بعدی پیش بینی شود.

بدین منظور 586 ویروس که تعداد 754 گونه پستانداران را آلوده کرده بودند، مورد بررسی قرار گرفت. از این میان 188 بیماری بین انسان و سایر پستانداران مشترک بوده است.

محققان از قبل می دانستند از میان این بیماری های مشترک به برخی بسیار توجه و در مورد آنها تحقیق شده است، ولی برخی مورد غفلت قرار گرفته اند. بنابراین اطلاعات موجود مورد استفاده قرار گرفت تا خلأهای موجود پر شود و اینکه کدام گونه ها منشأ ویروس های خطرناک بیشتری هستند، مورد ارزیابی قرار گیرد.

نتایج این تحقیقات که در مجله نیچر (Nature) منتشر شده نشان می دهد در هر گونه از خفاش ها 17 بیماری ویروسی مشترک با انسان و در هر گونه از نخستی ها و جوندگان، 10 بیماری ویروسی مشترک وجود دارد.

این تیم پژوهشی سپس با بررسی مناطقی که این گونه ها زندگی می کنند و همچنین مناطق بروز آلودگی های ویروسی، مناطق خطرناک برای شیوع آلودگی را مشخص کردند.

دانشمندان بر این باورند تهدید از طرف نخستی ها در سطح جهان وجود دارد اما در آمریکای جنوبی این خطر بیشتر احساس می‌شود.

امید می‌رود تهیه این نقشه بتواند به مردم جهان کمک کند تا برای شیوع آلودگی‌های ویروسی بعدی آمادگی‌های لازم را کسب کنند.

دکتر «کوین الیوال» یکی از محققان این پروژه تحقیقاتی در این خصوص گفت: «مناطق خطرناک برای گونه های مختلف، متفاوت است اما سیگنال های خطر خفاش بیش از دیگر پستانداران است».

وی افزود: «این بیماری ها به دلیل اثرات انسان بر محیط زیست در حال ظهور است. کاری که ما می توانیم انجام دهیم این است که تماس خود را با حیات وحش که از طریق شکار یا تخریب محیط زیست انجام می شود، کم کنیم».

«جیمز لوید اسمیت» از دانشگاه کالیفرنیا یادآور شد: «گرچه بیشتر بیماری های ویروسی از برخی حیوانات به انسان منتقل می شوند، اما بیشتر این حیوانات ناقل بیماری نیستند».

منبع: BBC

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.