آیا می‌توان قسمتی از ذهن را کاملا پاک کرد؟

57

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ مطالعات اخیر “دانشگاه پزشکی کلمبیا” و “دانشگاه مک گیل” نشان می‌دهد می‌توان برخی خاطرات خاص را پاک کرد بدون اینکه به خاطرات دیگر آسیبی رساند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

در طول حوادث عاطفی یا دردناک، خاطرات کدگذاری می‌شوند. آزمایشات انجام شده بر حلزون دریایی نشان داد که با طراحی داروهایی خاص می‌توان خاطراتی را که باعث اضطراب و استرس بعد از سانحه می‌شوند، پاک کرد.

گروهی از محققان می‌گویند: اطلاعات یک تجربه تکان ‌دهنده، تصادف و حتی خنثی می‌تواند تا مدت‌ها بر رفتار و تصمیم‌گیری فرد تأثیرگذار باشد.

دکتر «ساموئل اسکچر» در ادامه سخنان همکارانش افزود: «تصور کنید در حال قدم زدن در یک محله جرم خیز هستید و کوچه‌ای تنگ را به عنوان راه میان‌بر انتخاب می‌کنید. در آن هوای مه‌آلود و تاریک بر حسب تصادف چشمتان به یک تلفن عمومی می‌افتد، امکان دارد سالیان سال با دیدن هر تلفن عمومی حالت عصبی و استرس به شما دست دهد».

این متخصص مغز و اعصاب اعتقاد دارد ترس از تاریکی ریشه در چنین خاطراتی دارد.

یکی از اهداف اصلی این محققین توسعه راهکارهایی برای از بین بردن حافظه‌های غیر مستقیم و مشکل‌ساز است تا افراد بتوانند در آینده آگاهانه تصمیم بگیرند. برای مثال تصور کنید فردی که تجربه بالا را داشته است دیگر از خیابان‌های تنگ و تاریک عبور نکرده و هرگز به راه‌های میان‌بر به عنوان یک انتخاب نگاه نمی‌کند.

پژوهشگران دریافتند که با مهار مولکولی خاص یا توقف یک سیناپس با مهار انتقال دهنده‌های عصبی آن، خاطره مورد نظرمان را پاک کنیم بدون اینکه به خاطرات دیگر آسیبی برسانیم.

این مطالعات درک بهتری از حافظه انسان در اختیار پژوهشگران قرار داد؛ زیرا مهره‌داران دارای نسخه‌های مشابهی از پروتئین هستند که در شکل‌گیری خاطرات طولانی مدت نقش دارد.

منبع: Sciencedaily

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.