گرسنگی شبانه امانتان را بریده؟

1,203

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ شاید برای شما هم اتفاق افتاده است که نیمه های شب با صدای قار و قور شکم از خواب بیدار شده باشید و از فرط گرسنگی دیگر نتوانید بخوابید.

گرسنگی قبل از خواب باعث می شود به سمت یخچال هجوم آورده و غذاهای مختلفی را بخوریم. در واقع این کار باعث بروز مشکلاتی برای سلامتی، از خواب ناآرام گرفته تا دیابت و افزایش بیش از حد وزن، می شود.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، خوردن وعده‌های غذایی در نیمه شب می تواند بدون دردسر باشد، به شرط اینکه از خوردن غذاها و نوشیدنی های خاصی پرهیز کنیم.

خوردن تمام غذاهای چرب، تند، شیرین، کافئین‌دار و الکلی در آخر شب عمل هضم را با مشکل مواجه کرده و باعث اختلال در خواب می شود. غذاهای شیرین قند خون را بالا و پایین برده و همین امر منجر می شود نیمه شب از خواب بیدار شوید.

انتخاب غذاهای غنی از کربوهیدرات و پروتئین احساس سیری را تا صبح استمرار می‌بخشد. هنگام هضم کربوهیدرات، سروتونین آزاد شده و باعث می شود قبل از خواب احساس آرامش داشته باشیم، در حالی که پروتئین احساس سیری را تقویت می‌کند.

خوردن غذاها و نوشیدنی‌هایی مانند شیر، غلات، یک تکه پنیر یا حتی یک لیوان آب قبل از خواب احساس شادابی به ما داده و باعث می شوند که شب خواب آرامی را تجربه کنیم.

به گفته محققان، علت غذا خوردن در نیمه شب ساعت درونی و سیستم شبانه روزی بدن است که باعث افزایش گرسنگی و میل به غذاهای شیرین، نشاسته دار و نمکی می شود. این مکانیزم به انسان های قرون گذشته که مشکل کمبود غذا داشتند، کمک می کرد تا توانایی بدنشان را برای مدت طولانی بدون غذا بالا ببرند. اما امروزه مصرف نوشیدنی و غذاهای پرکالری برای سلامتی مضر است و منجر به اضافه وزن می شود.

اگر فورا بعد از خوردن غذا احساس سیری نمی کنید، برای داشتن خواب مناسب باید تنقلات را در زمان های متفاوت و به صورت پراکنده مصرف کنید، چراکه بدن برای هضم غذا نیاز به زمان دارد. از این رو، باید فاصله بین خواب و میان وعده را رعایت کنید.

اکثر افراد خوردن غذا در نیمه شب را که اساسا عادتی است اشتباه، تجربه کرده اند. با رعایت یک رژیم غذایی متنوع و نوشیدن آب کافی در طول روز می‌توانید این عادت را کنار بگذارید. اگر جزو افراد شب زنده دار هستید، باید غذاهای غنی از کربوهیدرات و پروتئین مصرف کنید.

شایان ذکر است؛ نداشتن خواب مناسب مشکلاتی از قبیل، تصادف هنگام کار کردن، افسردگی، دیابت، پیری زود هنگام پوست، اضافه وزن، پایین آمدن سطح هوشیاری و بیماری های قلبی را به همراه دارد.

منبع: Medical Daily

انتهای پیام/

داروی درمان میگرن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.