رابطه عجیب سن پدر با هوش فرزند

41

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری» مطالعات گذشته نشان داده است سن بالای والدین در زمان بارداری می تواند فرزندان را در خطر اختلالات جدی و بیماری های عصبی مانند شیزوفرنی و اوتیسم قرار دهد، اما مطالعه ای جدید عنوان می کند که داشتن پدر با سن بالا می تواند مزایایی را در برگیرد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

محققان دانشگاه «کینگ» در بریتانیا با همکاری دانشمندان مرکز تحقیق و درمان اوتیسم دانشکده پزشکی«ایکان» در شهر نیویورک به بررسی اثر سن والدین بر بعضی خصوصیات روانی فرزندان پسر پرداختند.

آنها یک شاخص به نام گیک (Geek) متشکل از سه ویژگی هوش بالا، تمرکز قوی بر مسائل و سردی ارتباطات اجتماعی را مورد بررسی قرار دادند.

«گیک» در معنای لغوی یعنی فردی عجیب و غریب که بیش از حد متفکر و از نظر اجتماعی ناخوشایند است.

دکتر«مک دانلا جانکا» و همکارانش اطلاعات رفتاری و شناختی 15 هزار دوقلو در بریتانیا را مورد پژوهش قرار دادند. مطالعه دوقلوها مقیاس مهمی برای درک تاثیر متقابل ژن ها و محیط زیست در روند تکامل است.

شاخص «گیک» این کودکان در 12 سالگی مورد اندازه گیری قرار گرفت و مشخص شد فرزندانی که پدران مسن‌تری دارند، دارای شاخص «گیک» بالاتری هستند. این بررسی نشان داد وضعیت اجتماعی، اقتصادی و اشتغال والدین هیچ تاثیری بر روی شاخص گیک ندارد.

گفتنی است؛ فرزندان اصطلاحاً «گیک» سال ها بعد از این مطالعه عملکرد بهتری در علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضی از خود نشان داده‌اند.

«دکتر جانکا» در این خصوص می گوید: «نتایج ما نشان می دهد ممکن است داشتن پدر با سن بالا فوایدی داشته باشد. قبل از این تصور می شد سن بالای والدین عواقب بدی برای فرزندان در پی دارد، اما این بررسی نشان داد که آینده تحصیلی و کاری بهتری در انتظار کودکان آنان است».

فرضیه ای جدید می گوید برخی ژن های مرتبط با شاخص گیک همان ژن های مریوط به بیماری اوتیسم است که ممکن است در پدران با سن بالا شایع تر باشد.

وی در ادامه عنوان می کند: طبق نتایج مطالعه ای ژن بیماری اوتیسم با ژن آی کیوی بالا در ارتباط است. به طوری که اگر کودکی تنها بخشی از این ژن ها را داشته باشد با احتمال بیشتری در مقاطع تحصیلی موفق خواهد بود اما حضور تعداد زیادی از این ژن ها در کنار دیگر عوامل خطرساز باعث بروز اوتیسم در کودکان می‌شود.

منبع: Medical news today

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.