پشت پرده «محبوبیت» در فضای مجازی/ چک کردن پروفایل دیگران ممنوع!

2

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ کسانی که دوستان زیادی دارند زندگی شادتری را تجربه می‌کنند. اما ظاهرا این قاعده در فضای مجازی کمی متفاوت است.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

مطالعات دانشمندان کامپیوتر «دانشگاه ایندیانا» نشان داد افراد شاد به طور کلی محبوبیت بیشتری دارند، گرچه این تیم تحقیقاتی تعریف مشخصی از «شادی» ارائه ندادند.

پژوهشگران تاثیر «ترس از تنهایی» را مورد بررسی قررار دادند و به این نتیجه رسیدند ما در اطراف کسانی که حس مثبت دارند، خوشحال‌تریم.

این تیم پژوهشگر به این نتیجه رسید که حدود 94.3 درصد از کاربران توییتر در مقایسه با روابط گسترده‌شان در فضای مجازی، دوستان کمتری داشته و رضایتشان به طور متوسط 58.5 درصد کمتر از دوستان مجازی‌شان است.

در این بررسی، کاربران به 2 دسته «افراد شاد دارای دوستان شاد» و «افراد غمگین با دوستان غمگین» تقسیم شدند. نتایج نشان داد کاربران غمگین تحت تاثیر دوستان خود در این فضا بیشتر دچار افسردگی می شوند.

مطالعات متعدد در این زمینه نشان می‌دهد که حضور در رسانه‌های اجتماعی افسردگی را در کاربران دوچندان می‌کند. از طرفی سال گذشته محققان دانشگاه کپنهاگ دریافتند که گشت زدن و چک کردن پروفایل دیگران حس حسادت را در فرد بر می انگیزد؛ به خصوص در مواقعی که فرد به جای برقراری ارتباط با دیگران تنها ناظر شادی آنان است.

در این مطالعه بیش از هزار نفر شرکت داشتند و محققان هشدار دادند که مردم باید مدت زمان استفاده از رسانه‌های اجتماعی را محدود کنند.

دانشمندان بر این باورند که کاربران شاد رسانه‌های اجتماعی ممکن است با مقایسه میزان شادی و محبوبیت خود با کاربران دیگر همواره سطح نارضایتی بالاتری را تجربه کنند.

منبع: Medicaldaily

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.