درد گوش را با این کلیدهای سنتی خاموش کنید!

14

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ بر خلاف باور عمومی گوش‌درد می‌تواند بسیار دردناک و آزاردهنده باشد و در خواب اختلال ایجاد کند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

گوش درد به خصوص برای کودکان غیر قابل تحمل است. افرادی که دچار گوش درد شدید می شوند قبل از هر اقدام خودسرانه باید حتما به پزشک مراجعه کنند، زیرا عدم درمان می تواند منجر به انتقال عفونت به فک، گوش و بروز تب های شدید و حتی کاهش شنوایی شود.

**چه عواملی باعث ایجاد درد در گوش‌ها می‌شود؟

عفونت گوش و افزایش فشار، شایع ترین علت گوش درد محسوب می‌شود. بیشتر عفونت‌ها باکتریایی بوده و فشار به سینوس ها و تورم گلو از نشانه های آن است.

عفونت در قسمت های دیگر مانند دندان، اختلال مفصل فکی – گیجگاهی، عفونت پوست نواحی اطراف گوش، واکنش های آلرژیک، ورود آب به داخل گوش‌ها و تغییر ارتفاع از دیگر عوامل بروز گوش‌درد است.

**نقش مسکن‌ها

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، استامینوفن و آسپرین به صورت موقت باعث کاهش درد می شود. اما این داروها ممکن است عوارض جانبی در کودکان داشته باشد. آسپرین برای کودکان و نوزادان خطرناک است و باید با نظر پزشک تجویز شود.

**معرفی بهترین روش‌های سنتی برای درمان گوش درد

استفاده از درمان های خانگی در کنار دارو نقش مهمی در تسریع روند بهبودی دارد.

در صورت خفیف بودن گوش درد می‌توانیم در کنار درمان‌های پزشکی از روش‌های خانگی زیر نیز بهره‌مند شویم.

**گرما

گذاشتن کیسه های آب گرم به مدت 20 دقیقه روی گوش ها باعث کاهش التهاب و درد می شود. از طرفی قرار دادن کیسه آب گرم روی گردن و گلو تاثیر بیشتری دارد.

باید توجه داشت که کیسه ها بیش از حد داغ نباشد و از خوابیدن روی کیسه گرم خودداری شود. همچنین استفاده از کیسه آب گرم برای کودکان باید با مراقبت والدین صورت گیرد.

**سرما

کیسه یخ در کاهش درد گوش موثر است. کیسه یخ را با پارچه ای نازک پوشانده و به مدت 20 دقیقه روی گوش قرار دهید. از تماس مستقیم آن با پوست خود و کودک خودداری کنید.

برخی می گویند گرما تاثیر بیشتری در تسکین درد دارد و برخی استفاده از هر دو را به صورت متناوب پیشنهاد می کنند.

**قطره گوش

قطره های مخصوص گوش فشار ناشی از مایع و جرم گوش را کاهش می دهد. از این قطره ها می توان به مدت چند روز استفاده کرد. اگر علائم گوش درد دوباره بازگشت برای ادامه درمان حتما به پزشک مراجعه کنید.

کودکانی که لوله هایی در گوش خود می گذارند و افرادی که پرده گوش‌شان پاره شده نباید از قطره گوش استفاده کنند.

**ماساژ

ماساژ آرام باعث تسکین درد ناشی از عفونت دندان یا سردردهای تنشی می شود. همچنین ماساژ نواحی اطراف محل درد باعث کاهش درد گوش می شود. با ماساژ عضلات فک و گردن می‌توان درد نواحی داخلی گوش را التیام داد.

ماساژ را از پشت گوش به سمت پایین و گردن آغاز سپس فشار را به سمت جلوی گوش منتقل کنید. این نوع ماساژ باعث جابه‌جایی مایع گوش و کاهش درد گوش می شود.

**سیر

سیر در طب سنتی به عنوان یک ماده التیام‌دهنده درد توصیه شده است. بر اساس تعدادی از تحقیقات، خاصیت ضد میکروبی سیر با عفونت ها مقابله می کند. بعضی افراد سیر را به جای درمان آنتی بیوتیک مصرف می کنند اما بهتر است برای سرعت در روند بهبود، سیر را در کنار درمان های دارویی استفاده کنید.

برای کاهش احتمال عفونت گوش هر روز سیر بخورید.

استفاده از قطره های سیر باعث کاهش درد و پیشگیری از عفونت گوش می شود. 2 عدد سیر، 2 قاشق غذا خوری پودر خردل یا روغن دانه کنجد را بپزید تا به رنگ قهوه ایی در آید. سپس مخلوط را تحت فشار قرار دهید و از مایع به دست آمده یک یا دو قطره در گوش خود بچکانید.

**پیاز

پیاز همانند سیر به عنوان درمان تکمیلی با عفونت مقابله کرده و باعث کاهش درد گوش می شود.

یک پیاز را در مایکروویو به مدت 2 الی 3 دقیقه گرم کنید. سپس آن را تحت فشار قرار داده و از مایع بدست آمده چند قطره در گوش بریزید. می توانید بعد از گذشت 10 دقیقه، دراز کشیده و اجازه دهید مایع از گوش تان خارج شود.

**آب نبات

مکیدن یک آب نبات سفت می تواند به کاهش فشار در ناحیه شیپور استاش کمک کرده و باعث تسکین درد گوش شود.

گفتنی است؛ شیپور استاش لوله ای باریک است که از گوش میانی تا پشت بینی ادامه داشته و فشار هوا را در گوش متعادل می کند. این کار به خصوص در کودکان می تواند عاملی برای کاهش درد باشد.

**شیر مادر

شیر مادر خاصیت ضد میکروبی دارد. مطالعه ای نشان می دهد خاصیت ضد میکروبی شیر مادر از نوزاد در برابر میکروب ها محافظت می کند. با این حال برخی منابع می گویند شیر مادر برای افراد بزرگسال نیز مفید است. استفاده موضعی از شیر مادر می تواند برای کودکان و بزرگسالان مفید باشد.

می توانید چند قطره شیر مادر را گوش خود بریزید و این کار را در صورت نیاز هر چند ساعت تکرار کنید.

منبع: Medical news today

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.