طبیب من

کد خبر: 6315
تاریخ انتشار: ۵ام تیر ۱۳۹۶ , ۱۶:۲۳
فهرست بلند بالایی از تأثیرات مثبت شیردهی در تحقیقات موجود است. به تازگی ارتباط شیردهی با سلامت قلب مادر مورد تایید قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ تغذیه کودک با شیر مادر فواید بسیاری برای مادر و فرزندش به همراه دارد که از مهم‌ترین مزیت‌های آن برای کودک مقاومت در برابر انواع بیماری‌های عفونی و برای مادر سوزاندن کالری‌های اضافه است.

تحقیقات اخیر نشان داد شیردهی حتی ممکن است خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی را در مادر کاهش دهد.

علاوه بر این مطالعات دیگر در این زمینه، اثرات مثبت شیردهی بر کاهش خطر سرطان سینه و تخمدان، دیابت نوع ۲ و افسردگی پس از زایمان را نشان داده است.

«زنگمینگ چِن» برای بررسی اثرات شیردهی بر سلامت قلب مادران، بروز بیماری‌های قلبی را در بیش از ۲۸۹۵۰۰ زن چینی که همگی مادر بوده و نزدیک به ۵۱ سال سن داشتند، مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

یافته‌های این بررسی هشت ساله نشان داد که «هرچه مدت زمان شیردهی بیشتر باشد، قلب مادر سالم‌تر خواهد بود».

چِن در بیانیه‌ای گفت: «با توجه به تأثیرات مثبت شیردهی بر سلامت مادر و کودک، باید به طور گسترده به تشویق و ترویج شیردهی بپردازیم».

یکی از پژوهشگران این مطالعه، در ارتباط با علت این موضوع می‌گوید: «در واقع بعد از بارداری با شیردهی سوخت و ساز بدن مادر دچار تحول می‌شود و همین موضوع امکان دارد عامل این تأثیرات باشد».

وی در ادامه افزود: «بارداری سوخت و ساز بدن را شدیدا تغییر می‌دهد، به طوری که مادر میزان زیادی چربی برای تأمین انرژی لازم برای جنین و دوران شیردهی ذخیره می‌کند که با شیردهی، این چربی سریع‌تر و کامل‌تر از بدن خارج می‌شود».

در چین، زنان برای دوازده ماه به کودکان خود شیر می‌دهند، در حالی که سازمان جهانی بهداشت به مادران توصیه می‌کند شش ماه به کودکان خود شیر دهند. به همین دلیل پژوهشگران اعلام کردند نیاز به انجام مطالعات تکمیلی در این زمینه به شدت احساس می‌شود.

منبع: Medicaldaily

انتهای پیام/