داروی بیهوشی از جنس دستان همسر

41

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ مطالعات نشان می دهد، تطبیق بولوژیکی بین افراد به روش های گوناگونی صورت می‌گیرد. به عنوان مثال، هنگامی که افراد فیلمی را با هم تماشا می‌کنند، فعالیت مغزشان با یکدیگر هماهنگ می شود. یا هنگامی که زن و شوهر عاشقانه همدیگر را می بینند قلبشان با هم تطابق پیدا می‌کند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

محققان به تازگی اهمیت و نقش لمس و نوازش کردن در هماهنگ سازی میان فردی و تاثیر آن روی درد را مورد مطالعه قرار دادند.

یکی از محققان درباره تجربه شخصی خود اینطور می‌گوید:« هنگامی که همسرم احساس درد و ناراحتی می کرد، این فکر در ذهنم کلید خورد که چگونه می توانم درد او را تسکین دهم. دستانش را گرفته و او را نوازش کردم و این کار باعث شد دردش تسکین پیدا کند. از این رو، تصمیم گرفتم این عمل را در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دهم تا ببینم چگونه درد با لمس کردن کاهش می یابد.

این محقق و تیم تحقیقاتی اش از 22 زوج در رده های سنی 23 تا 32 سال استفاده کردند. از زوج ها درخواست شد در طیف گسترده این آزمایش شرکت کنند.

زنان در این آزمایش دریافت کننده درد و مردان مشاهده‌گر درد بودند. محققان میزان شدت ضربان قلب و وضعیت تنفسی شرکت کننده ها را با استفاده از دستگاه الکتروکاردیوگرام در دو حالت درد و بدون درد همچنین در دو حالت لمس کردن و بدون لمس ثبت کردند.

زوج هایی که در کنار یکدیگر نشسته و دستان یکدیگر را گرفتند، در مقایسه با زوج هایی که یکدیگر را لمس نمی‌کردند، درد کمتری را احساس کرده و ضربان قلب و شدت تنفس در آنان سریع‌تر با یکدیگر سازگاری پیدا می‌کرد.

به طور کلی لمس و نوازش در هماهنگ‌سازی بین فردی نقش مهمی دارد. این کار صرف نظر از اینکه زن در معرض درد قرار داشته باشد یا خیر، باعث افزایش تغییرات فیزیولوژیک بدن می شود.

دانشمندان بر این باورند هماهنگ سازی بین فردی، ناحیه‌ای از مغز به نام «قشر قدامی» را که مربوط به تصمیم‌گیری، تعاملات اجتماعی، درک احساسات خود و دیگران است، تحت تاثیر قرار می‌دهد.

منبع: Medical News Today

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.