دلتان را به صابون‌های «آنتی‌باکتریال» خوش نکنید!

41

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ هنگام شستن دست دیدن عبارت آنتی‌باکتریال بر روی صابون ها شاید خیال شما را راحت کند، اما این ترکیبات آنچنان که تصور می شود مفید و مناسب نیست.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ترکیبات ضد میکروبی می تواند برای سلامتی انسان و محیط زیست زیان‌آور باشد. بیش از 200 دانشمند و پزشک حرفه ای به این نتیجه رسیده‌اند که ترکیبات ضد باکتری هیچگونه فوایدی برای سلامتی ندارد!

این ترکیبات حاوی دو ماده به نام های «تریکلوسان» و «تریکلوکربن» است که در بسیاری از لوازم بهداشتی و سلامتی یافت می شود.

اخیرا سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA)  به این نتیجه رسیده است که ترکیبات آنتی باکتریال تقریبا به اندازه صابون های معمولی از انتقال عوامل بیماری زا جلوگیری می کند؛ بنابراین فروش صابون و شامپوهای حاوی این ترکیبات را ممنوع اعلام کرده است.

با این حال این مواد شیمیایی به طور گسترده در بیش از 2 هزار محصول از جمله شوینده ها، لباس، اسباب‌بازی کودکان، فرش، پلاستیک و رنگ های نقاشی وجود دارد.

طبق نتایج مطالعه ای، تریکلوسان و تریکلوکربن عملکرد غدد درون ریز بدن و تولید برخی هورمون ها را مختل می کند.

طی آزمایشی بر روی جوندگان در معرض تریکلوسان، کاهش هورمون تستوسترون و کاهش تعداد اسپرم مشاهده شد. برخی پژوهش ها بر روی انسان نیز ارتباط این ترکیبات و کاهش تعداد اسپرم را مورد تایید قرار می‌دهد.

همه این موارد در حالی اتفاق می‌افتد که این ترکیبات شیمیایی با ورود به چرخه محیط زیست، در گیاهان آبزی تجمع یافته و زندگی جانداران موجود در آب را تحت تاثیر قرار می دهد.

بعد از هشدار سازمان غذا و دارو آمریکا درباره این دو ماده، تولید کنندگان، فرمول‌های آنتی باکتریال دیگری را به کار گرفتند؛ ترکیبات شیمیایی که در تشک های ورزشی، ظروف نگهداری مواد غذایی و وسایل آشپزخانه موجود است.

شستن دست با صابون های آنتی باکتریال آنچنان که تصور می‌کنید موثر نیست و به جای آن بهتر است دست خود را با دقت زیاد و با صابون های معمولی بشویید.

منبع: Menshealth

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.