وقتی حباب‌ها برای درمان سرطان دست به کار می‌شوند!

39

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ النور استراید محقق دانشگاه آکسفورد توانست روشی را ابداع کند تا داروهای ضد سرطان از طریق ریز حباب ها به سلول های سرطانی برسند.این کار باعث می شود دارو با دقت بالایی به تومور هدف برسد و در نتیجه اثربخشی درمان افزایش می یابد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

استراید در این رابطه گفت: “در حال حاضر، به منظور افزایش اثربخشی درمان و کاهش خطرات آن، به شدت به روشی نیاز داریم تا داروهای ضد سرطان را با دقت به تومور هدف برسانیم.”

مثال روشنی برای این مسئله، شیمی درمانی است. در فرایند شیمی درمانی، داروی ضد سرطان در تمام خون پخش می شود و بر روی هر سلولی که به آن برخورد کند، اثر می گذارد که در نهایت منجر به عوارض جانبی نظیر از دست دادن موها یا حالت تهوع می شود.

وی افزود: در شیمی درمانی مرسوم حتی با استفاده از نانو ذرات فقط یک درصد از کل داروی تزریق شده، به تومور می رسد و تمام آن دارو در نزدیکی تومور در رگ ها آزاد می شود.

این تحقیقات نشان می دهد این ریزحباب ها باعث می شود دارو های ضد سرطان به میزان 4 برابر حالت عادی وارد تومور سرطانی شوند و در نتیجه میزان جذب دارو افزایش می یابد. همچنین به وسیله ریزحباب ها و سونوگرافی میتوانیم زمان و مکان رهایی دارو را کنترل کنیم در نتیجه می توانیم دارو را به طور یکسان بر روی سطح تومور توزیع کنیم.

ریزحباب های طراحی شده قطری بین 1 تا 2 میکرومتر دارند و با پوششی سازگار با بدن مثل چربی پوشیده شده اند و ساختار آنها باعث می شود تا در بدن مشکلاتی نظیر خونریزی ایجاد نشود.

گفتنی است؛ این روش درمانی تا کنون بر روی چندین بیمار سرطانی ازمایش شده است و در حال حاضر برای درمان سرطان لوزالمعده که یکی از خطرناک ترین و کشنده ترین نوع سرطان است کاربردهای گسترده ای دارد.

منبع: Wired

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.