طبیب من

کد خبر: 6394
تاریخ انتشار: ۶ام تیر ۱۳۹۶ , ۰۰:۳۵
دانشمندان طی جدیدترین تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که سر و صدای ماشین و شلوغی جاده‌ها نیز می‌تواند شانس باروری را تغییر دهد.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ زنانی که قصد فرزندآوری دارند و منزل مسکونی‌شان کنار جاده های پرتراکم و پرسر و صدا قرار دارد خیلی دیرتر بچه‌دار می شوند.

یک تیم تحقیقاتی ۶۵ هزار زن را که قصد فرزندآوری داشتند و منزلشان کنار یک خیابان پرسر و صدا بود، مورد بررسی قرار دادند.

نتایج نشان داد هر ۱۰ دسی بل صدای ماشین‌ها و ترافیک جاده در اطراف خانه این خانم ها ۵ تا ۸ درصد احتمال بارداری را پایین آورده و به تعویق می‌اندازد.

این رابطه معنادار حتی زمانی که فاکتورهایی مانند سطح فقر و آلودگی هوا مورد توجه قرار گرفت، همچنان برقرار ماند. با این حال تجزیه و تحلیل ها نشان می دهد که این عوامل برای زنانی که بیش از ۱۲ ماه بارداری آن ها طول کشیده است، تاثیر نداشته و احتمالا عوامل دیگری در فرزندآوری این خانم‌ها دخیل بوده است.

البته هنوز مشخص نیست که آیا صدای ترافیک روی مردان تاثیر می‌گذارد یا زنان. دانشمندان پیش‌تر اختلالات خواب در خانم‌ها و کیفیت پایین اسپرم را به عنوان عواملی برای کاهش باروری مورد تایید قرار داده‌اند.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳ نشان داد قرار گرفتن در معرض سر و صدای ترافیک قسمتی از مغز را فعال می کند و موجب اختلال در ریتم تخمک‌گذاری می شود.

از آنجا که حتی یک عامل کوچک تاثیرگذار بر سلامتی می تواند به طور قابل توجهی معادلات جمعیتی را زیر و رو کند، نیاز به تحقیقات و رسیدگی‌های بیشتر در این زمینه احساس می‌شود.

منبع: New Scientist

انتهای پیام/