اطلس سلولی؛ رویای بلندپروازانه دانشمندان

26

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ هر سلول موجود در هر بافت از چه نوعی است و چه کاری انجام می دهد؟ در هر نوع سلول کدام ژن ها، پروتئین ها یا سایر مولکول ها فعال هستند و چه فرآیندهایی فعالیت آنها را کنترل می کند؟ دقیقا هر سلول در کجا واقع شده؟ در حالت عادی چگونه هر سلول با سلول های دیگر ارتباط برقرار می کند؟ تغییر در هر کدام از اجزای سلول ها چه اثری بر عملکرد بدن می گذارد؟

درمان میگرن در کلینیک آرامش

برای پاسخ به این پرسش ها و دانستن جزئیات دیگر، نیازمند ساخت یک پایگاه داده بسیار غنی و پیچیده هستیم که داشتن آن در حال حاضر غیر ممکن به نظر می رسد. اما به تازگی یک کنسرسیوم بین‌المللی گروه های پژوهشی، اولین گام ها را برای ساختن این پایگاه داده انجام داده است. آنان این پایگاه را «نقشه جامع سلولی انسان» نامیدند.

به گفته هیئت امنای این کنسرسیوم، آنها منابع مالی و پشتیبانی را برای ساخت یک بستر داده یابی باز، تامین خواهند کرد و در این راستا کاملا آماده اشتراک اطلاعات با تیم های پژوهشی یا پژوهشگران مرتبط خواهند بود.

امکان تحقق این نقشه جامع، که قرار است اطلاعات موجود و اطلاعات حاصل از پروژه های تحقیقاتی آینده را ترکیب کند، از نظر تکنولوژیک، توسط یک مرکز پیشروی تکنولوژیک تامین شده است. این مرکز ابزار پیشرفته ای را در اختیار دارد که می تواند یک سلول خاص را به صورت مجزا در محیطی قرار دهد و امکان مشاهده پروتئین خاصی را در آن امکان پذیر کند. همچنین با این تجهیزات پیشرفته می توان به ساخت توالی خاصی از مولکول های DNA یا RNA پرداخت.

اطلاعات جمع‌آوری شده از بخش های مختلف سلول، در زیرشاخه های مختلف در این پایگاه اطلاعاتی ذخیره می شود. ترکیب هوشمندانه این داده‌ها منجر به ساخت ابزاری می شود که می تواند وضعیت های مختلف سلول را شبیه سازی کند و درک جدیدی را از فرآیندهای بیماری و چگونگی برخورد با آنها به ما ارائه می دهد.

تکمیل نقشه جامعه سلولی انسان آسان نخواهد بود، اما بدون شک این پایگاه داده برای ارتقای سلامت و شخصی‌سازی آن ارزشمند خواهد بود.

منبع: SCIENTIFIC AMERICAN

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.