دشمنان و دوستان معده‌تان را بشناسید/ زنگ هشدار مصرف شکلات به صدا در آمد

13

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ معده عضو مهمی در بدن است تا جایی که راز سلامت بدن در آن نهفته است.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

متاسفانه امروزه به دلیل سبک زندگی نادرست، افراد بسیاری از نوعی اختلال گوارش از جمله درد معده رنج می برند. اما از آنجا که معده ارتباط نزدیکی با سایر اعضای بدن دارد، همواره باید دردهای معده را جدی گرفت و به پیشگیری و درمان آن پرداخت تا بتوان با این روش سلامتی بقیه اعضای بدن را تضمین کرد.

به گفته ایرج خسرونیا متخصص داخلی، درد معده ممکن است ناشی از ورم معده (گاستریت)، زخم معده و یا رفلاکس (بازگشت اسید معده) باشد که آن هم ناشی از ترشح زیاد اسید معده یا وجود میکروب هلیکوباکتر و یا استفاده از مواد غذایی سوزاننده مانند آسپیرین و قرص های مسکن است که با واکنش‌هایی چون ترش کردن، درد معده، تهوع، استفراغ و در حالت شدیدتر استفراغ خونی همراه است.

این متخصص داخلی در خصوص روش‌های پیشگیری از ناراحتی های معده توصیه کرد: به موقع غذا بخوریم و اجازه ندهیم معده به مدت طولانی خالی بماند. از پرخوری پرهیز و اصول بهداشتی را رعایت کنیم تا میکروب وارد بدنمان نشود.

وی افزود: در صورت داشتن ناراحتی معده باید از مصرف قرص های مسکن و هر نوع دارو بدون تجویز پزشک خودداری و از تغذیه مناسب استفاده کرد. همچنین بهتر است از خوردن ادویه جات، نوشابه ها، مواد غذایی سوزاننده و محرک دستگاه گوارش مانند سیر، فلفل، قهوه و کاکاٸو به مقدار زیاد خودداری شود.

خسرونیا در پایان یادآور شد: در صورت وجود ناراحتی معده حتماً باید به پزشک مراجعه کرد، چرا که ممکن است فرد علاوه بر زخم و یا درد معده، دچار سرطان معده باشد.

انتهای پیام/

 

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.