گرفتن «اسکرین‌شات» از فرآیندهای عصبی محقق شد!

45

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ بعضی فعالیت ها مانند تصمیم گیری، در عرض چند ثانیه تا چند دقیقه زمان می‌برد. دانشمندان علوم اعصاب تمایل داشتند از چنین فعالیت های مغزی عکس‌برداری کنند. این امکان در گذشته مانند یک رویا باقی مانده بود تا اینکه بالاخره دانشمندان توانستند به این فناوری دست پیدا کنند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

یک گروه محقق از موسسه فناوری ماساچوست (MIT) و دانشگاه استنفورد راهی برای نشانه گذاری و ردیابی سلول های عصبی(نورون) در لحظه شروع فعالیتشان یافته‌اند.

این رویکرد می تواند بینش جدیدی از عملکرد نورون‌ها را با دقت بیشتر در اختیار دانشمندان قرار دهد.

«کای تای» استادیار گروه علوم شناختی و مغز دانشگاه MIT و عضو موسسه یادگیری و حافظه Picower می‌گوید: «فکر کردن و به طوری کلی یک عملکرد شناختی حدود 30 ثانیه تا یک دقیقه طول می‌کشد و این زمان، محدوده‌ای است که ما امیدواریم بتوانیم آن را اندازه گیری کنیم».

«تای» پیش‌بینی می‌کند این ابزار جدید می‌تواند به رمزنگاری مدار‌های عصبی درگیر در فرآیند یادگیری و حافظه کمک کند. دستگاه حاضر به دانشمندان امکان مهندسی سلول را می‌دهد، در این روش، نورون همزمان با فعال کردن ژنی به نام cfos که مسئول پاسخ سلول به اطلاعات جدید است، نوعی ژن مصنوعی را که مسئول تولید پروتئینی فلورسنت و نشانه گذاری شده است، فعال می‌کند.

این سیستم نشانه‌گذاری زمانی فعال می‌شود که حیوان مورد آزمایش در معرض داروی فعال کننده سیستم قرار گیرد.

«تای» با بیان اینکه این ابزار تاثیرگذار تنها چند روز عمر می‌کند، می‌گوید: «سرعت فعال شدن ژن های سلول عصبی در حد میلی ثانیه است و ابزار مورد نیاز ما وسیله‌ای است که در همان کسری از ثانیه بتواند ژن را ردیابی کند».

این ابزار به جریان کلسیم حساس است، زیرا جریان کلسیم در سلول با فعال شدن نورون ارتباط دارد. حال در این روش، سلول علاوه بر جریان کلسیم، با یک دسته نور آبی توسط محققان نشانه گذاری می‌شود. این نشانه گذاری با تولید پروتئین نشان دار امکان ردیابی و دست ورزی ژنومی از سوی پژوهشگران را امکان پذیر می‌کند.

همچنین می توان سلول های هدف را با پروتئین های حساس به نور برای کنترل از طریق تکنیک های پیشرفته تصویربرداری نشان‌دار کرد.

«تای» در ادامه می گوید: «قابلیت نشانه‌گذاری و دستکاری نورون ها فرصتی برای مطالعه گسترده مانند فعالیت مغز در زمان تصمیم گیری سریع، پاسخ به محرک های قوی و تشخیص رفتار مناسب برای موقعیت های مختلف فراهم می‌کند.

در این مطالعه موضوع مهم ساخت ابزاری است که بتواند یک نورون درگیر در یک زمان و وظیفه خاص را ردیابی کند. اکنون با ساخت این وسیله در عصر قابل توجهی از کشف فعالیت های عصبی و مغزی با دقت بالا هستیم.

گفتنی است؛ این ابزار سهم بسزایی در مطالعه و درمان بیماری هایی چون آلزایمر و نشانه گذاری سلول هایی که نیاز به درمان دارند، خواهد داشت.

منبع: Eurekalert

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.