طبیب من

کد خبر: 6467
تاریخ انتشار: ۱۳ام تیر ۱۳۹۶ , ۱۷:۰۳
انجام تحقیقات روی حیوانات نر پیش از تولید دارو باعث شده برخی از داروهای تولیدی اثر چندانی روی خانم‌ها نداشته باشد.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ داروهای جدید قبل از اینکه توسط انسان مورد آزمایش قرار گیرد، بر روی حیوانات ارزیابی می‌شود.

در بیش از سه چهارم این تحقیقات فقط از حیوانات نر استفاده می‌شود، زیرا این نگرانی وجود دارد که چرخه های هورمونی موش‌های ماده روی نتایج آزمایش اثر منفی بگذارد. البته بر اساس یک پیش‌فرض رایج، آنچه برای آقایان موثر باشد، برای خانم ها نیز موثر است.

در هر صورت، «ناتاشا کارپ» از دانشگاه کمبریج به همراه تیم تحقیقاتی‌اش این پیش فرض را زیر سوال برده است.

آنان ۲۳۴ ویژگی را بین ۱۴ هزار موش آزمایشگاهی نر و ماده مقایسه کردند. این مقایسه نشان داد، ۵۷ درصد صفات کمّی مثل میزان کلسترول و ۱۰ درصد صفات کیفی مثل شکل سر بین این دو جنس متفاوت است.

به گفته این محقق، بررسی‌ها روی ۴۰ هزار موش دیگر نشان داد با خاموش کردن برخی از ژن های خاص، شاهد اثرات متفاوتی در موش‌های نر و ماده خواهیم بود. در نتیجه برای بیماری های ژنتیکی ممکن است داروهای آقایان روی خانم ها به خوبی جواب ندهد.

وی در این خصوص گفت: «این تفاوت های جنسیتی باعث می شود داروهایی که با آزمایش بر روی حیوانات نر تولید شده اند، اثر کمتری بر روی خانم ها داشته باشند یا حتی باعث آسیب به بدنشان شوند».

کارپ در ادامه عنوان کرد: «بین سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱، ۱۰ دارو در آمریکا از بازار جمع‌آوری شد و از این میان، مشخص شد که ۸ دارو خطرات بیشتری برای خانم ها دارند که دلیل آن احتمالا بررسی‌های انجام شده روی حیوانات نر بود».

وی افزود: «هورمون های جنس ماده دیگر مبنای خوبی برای آزمایش به حساب نمی‌آید، چرا که جنس نر نیز هورمون هایی دارد که می تواند به همان میزان بر روی آزمایش اثر بگذارد».

این محقق یادآور شد: «تا زمانی که یک دلیل واقعا مهم برای انجام آزمایش بر روی جنس نر نداشته باشیم، باید بررسی‌های آزمایشگاهی را بر روی هر دو جنس نر و ماده انجام دهیم».

شایان ذکر است؛ بنیاد ملی سلامت در آمریکا، ملاحظاتی را برای آزمایش‌های بیمارستانی بر روی داروها در نظر گرفته که مستلزم آزمایش هم روی خانم ها و هم بر روی آقایان است. این نهاد بودجه ای مخصوص برای آزمایشات بر روی هر دو جنس حیوانات در تحقیقات پیش از تولید دارو وضع کرده است.

منبع: New Scientist

انتهای پیام/