توسعه پروتئین‌هایی برای درمان سفارشی سرطان/خداحافظی با شیمی درمانی در آینده‌ای نزدیک

37

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ واکسن های استاندارد برای مقابله با بیماری ها شامل پروتئین یا پاتوژن های استخراج شده از عوامل بیماری زا هستند و پروتئین ترکیب اصلی موجود در واکسن های به کار رفته برای درمان سرطان است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

به تازگی ژن ها به عنوان ماده جدید موجود در واکسن‌ها برای پیش برد مقاصد پزشکی استفاده می شوند. واکسن‌های ژنومی برتری‌های بیشتری دارند. به عنوان مثال در یک بازه زمانی که عامل ویروسی مانند زیکا یا ابولا به سرعت و گسترده منتشر می‌شود ژن ها نقش تعیین کننده ای در مهار  آن دارند.

مکانیسم عمل بیشتر این واکسن ها آموزش شناسایی عامل بیگانه از راه انتقال پاتوژن مرده یا ضعیف شده به سیستم ایمنی است.

در این روش درمانی سیستم ایمنی پروتئینی خاص بر سطح عامل بیماری زا به نام آنتی ژن را شناسایی می‌کند و خود را برای پاسخ به این عامل در صورت برخورد دوباره آماده می‌کند.

برای درمان سرطان، پزشکان پروتئین‌های مشارکت کننده در پاسخ ایمنی یعنی آنتی بادی‌ها را به صورت واکسن وارد بدن می‌کنند.

واکسن ژنومیک، حاوی DNA یا RNA  است که پروتئین مورد نظر را کد می کند. در زمان تزریق ژن به سلول وارد شده و پروتئین های لازم را می‌سازد.بر خلاف تولید پروتئین در محیط کشت یا سلول تخمک، تولید مواد ژنتیکی باید ارزان تر و راحت تر باشد. همچنین واکسن باید شامل توالی کد کننده برای چندین پروتئین باشد تا زمانیکه عامل بیماری زا جهش پیدا کرد بتوان نوع پروتئین تولیدی را تغییر داد یا به آن اضافه کرد.

متخصصان سلامت عمومی واکسن آنفولانزا را هر سال به دلیل جهش های ویروس تغییر می‌دهند اما برخی اوقات این تغییرات با جهش‌های ویروس آنفولانزا متناسب نبوده و در نتیجه تاثیری بر بیماری نمی‌گذارد و در آینده می‌توان با تعیین توالی ژنوم پوشش محافظ این ویروس، واکسن بهتری برای مقابله با ویروس ها طراحی کرد.

دانشمندان می‌توانند آنتی بادی افرادی که نسبت به یک بیماری مقاوم هستند را شناسایی کرده و برای آن یک توالی ژنومی بسازند تا آن را از طریق واکسن وارد بدن شخص دیگر کرده تا او را نسبت به بیماری ایمن کنند.

آزمایشگاه ها و شرکت های تحقیقاتی آمریکا درصدد تولید واکسن برای درمان بیماری های همچون آنفولانزا، ابولا، هپاتیت C، سرطان سینه، ریه، پروستات، پانکراس و غیره هستند.

محققان برای پیشبرد این هدف و یافتن راهی مناسب برای ورود ژن به داخل سلول تلاش می کنند.اگرچه انتقال واکسن از راه دهان و خوراکی به این زودی امکان پذیر نباشد، با این حال تزریق از راه بینی به عنوان یک جایگزین مورد مطالعه قرار گرفته است و نگرشی خوش بینانه وجود دارد که در آینده تمام موانع استفاده از این نوع واکسن ها برطرف شود.

منبع: Scientificamerican

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.