سردرد صبحگاهی را جدی بگیریم؟

2

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ معمولا یک سردرد آزاردهنده صبحگاهی کافی است تا کل روز اوقات‌تلخ و بداحوال شویم. عواملی وجود دارند که باعث بروز سردردهای صبگاهی می‌شوند. این عوامل به شرح زیر است:

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

**کاهش مسکن‌های طبیعی بدن

اندورفین ها مسکن های طبیعی بدن هستند. تولید این هورمون در بدن احساس نشاط در فرد را تقویت می‌کند.

کاهش ترشح این هورمون میگرن را ایجاد می‌کند. به گفته یکی از پزشکان، سطح پایین اندورفین می تواند روی سطوح دیگر انتقال دهنده های عصبی مانند سرتونین تاثیر بگذارد که باعث باریک شدن رگ های خونی در مغز می شود.

اینکه چرا این عامل باعث سردرد در بعضی افراد می شود و در برخی دیگر هیچ تاثیری ندارد، هنوز یک راز باقی مانده است. تنها راه موثر برای رهایی از سردرد صبگاهی انجام حرکات ورزشی است، زیرا ورزش باعث آزاد شدن اندورفین می شود.

**خر و پف‌های شبانه

اگر صبح با سردرد از خواب بیدار می شوید، ممکن است جزو آن دسته از افرادی باشید که شب ها خر و پف می کنید.

خر و پف را می توان نشانه‌ای برای آپنه خواب (وقفه تنفسی در خواب) دانست. این انسداد که فقط چند ثانیه طول می کشد باعث کم شدن اکسیژن در مغز می شود.

محققان هنوز به نتایج قطعی درباره بروز سردرد به دلیل خر و پف دست نیافته‌اند. البته بسیاری بر این باورند که کمبود اکسیژن باعث گسترش رگ های خونی در نتیجه افزایش جریان خون و فشار در مغز شده و این عامل سردردهای صبحگاهی را ایجاد می‌کند.

برای درمان آپنه انسدادی خواب، دستگاه کمک تنفسی یا CPAP به منظور مدیریت و درمان اختلال تنفسی از سوی پزشک پیشنهاد می‌شود.

**وقتی فشار خون مخفیانه وارد عمل می‌شود!

محققان می گویند افزایش فشار خون به سر فشار وارد کرده و این فشار مضاعف منجر به سر درد می شود؛ موضوعی که بسیاری از افراد مبتلا به فشار خون بالا از آن مطلع نیستند. به طور کلی، بالا رفتن فشار خون به غیر از سردرد که ممکن است پی به دلیل آن نبرید، نشانه های چندانی ندارد.

اگر سردردهای مکرر و غیرقابل تحملی را در صبح تجربه می‌کنید، حتما با پزشک خود مشورت کنید. در این مواقع پزشک توصیه هایی در مورد تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی توصیه یا داروهای فشارخون را تجویز می کند.

**افراد افسرده بیشتر مراقب باشند

افسردگی با کاهش سطح هورمون سروتونین همراه بوده و سردردهای مرتبط با افسردگی ممکن است هر زمان از روز رخ دهند اما بیشتر سردردهای ناشی از افسردگی در هنگام صبح اتفاق می افتند.

افراد افسرده خواب ناآرامی را در شب تجربه می کنند و سردرد ناشی از افسردگی روی خلق و خوی این افراد در طول روز تاثیر بدی می گذارد.

اگر فکر می کنید دچار افسردگی شده‌اید، حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید؛ پزشک معالج با تجویز داروهای ضد افسردگی شما را به حالت عادی باز می‌گرداند.

**خواب طولانی اکیدا ممنوع!

معمولا اکثر افراد تصور می کنند نداشتن خواب باعث سردرد می شود. این تصور به طور کلی درست است، اما خوابیدن بیش از حد یکی از عوامل مهم سردردهای صبحگاهی محسوب می شود.

به گفته پزشکان، خوابیدن بیش از 9 ساعت در شب با کاهش سطح هورمون سروتونین در مغز همراه است که منجر به کم شدن جریان خون به مغز در نتیجه سردرد می شود.

سردردهای ناشی از خوابیدن طولانی‌مدت معمولا در تعطیلات آخر هفته که زمان بیشتری را به خواب اختصاص می دهید، شیوع بیشتری پیدا می کنند. بهترین راه جلوگیری از این گونه سردردها محدود کردن ساعت خواب به 7 تا 8 ساعت است.

**چشم‌هایتان را به زور در شب باز نگه ندارید

کافئین جزو داروهای محرک ملایمی است که باعث تحریک سیستم عصبی می شود. معمولا اکثر افراد برای بیدار ماندن در شب از نوشیدنی های کافئین‌دار مانند قهوه یا چای به طور مکرر استفاده می کنند.

این نوشیدنی‌ها حس خواب را تنها برای مدت کوتاهی سرکوب می‌کند. از طرفی همین امر باعث بی‌خوابی موقتی می‌شود که عاملی برای سردردهای صبحگاهی است.

دانشمندان در توصیف این مسئله می‌گویند ورود کافئین به بدن موجب گسترش رگ‌های خونی مغز می‌شود که جریان خون را به این عضو حیاتی بیشتر کرده و در نهایت باعث فشار بیشتر خون و دردهای شدید در ناحیه سر می‌شود.

گفتنی است؛ سردردهای صبحگاهی را می‌توان با رعایت نکات بالا کنترل کرد، اما سردردهای مکرر را می‌توان نشانه‌ای برای بروز تومور مغزی و آنوریسم (بزرگ شدن و بیرون‌زدگی دیواره سرخرگ) دانست. از این رو در صورت مشاهده این موارد حتما با پزشک مشورت کنید.

منبع: Prevention

انتهای پیام/

 

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.