طبیب من

کد خبر: 6595
تاریخ انتشار: ۸ام تیر ۱۳۹۶ , ۱۳:۴۵
دانشمندان پس از بررسی تصاویر سه بعدی از لبخندهای مختلف از ویژگی‌های یک لبخند زیبا و دلنشین پرده برداشتند.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ اخیرا پژوهشی بر روی لبخند با استفاده از چهره های سه بعدی شبیه‌سازی شده توسط کامپیوتر صورت گرفته است. در این پژوهش حالت های مختلف خنده را بررسی کردند تا دریابند کدام خنده از نگاه مردم دلنشین‌تر است.

طبق این پژوهش که در سال ۲۰۱۷ در مجله «پلاس وان» وابسته به دانشگاه مینسوتا منتشر شده یک خنده خوب در حالت های مختلف متفاوت است.

این عکس اثر نمایان شدن دندان ها را در دو حالت مختلف نشان می دهد؛ تصویر (a) دو خنده با محدوده زاویه کمتر و تصویر (b) دو خنده با محدوده زاویه بیشتر. هر چه بیشتر دندان ها را نشان دهید، در مورد عکس (a) خنده ای بدتر و در مورد تصویر (b) خندنه ای بهتر خواهید داشت.

نشانه های چهره، یکی از مهمترین قالب های ارتباطات غیر کلامی در تعاملات اجتماعی است. استفاده از چهره های ساخته شده توسط رایانه، می تواند به ما کمک کند تا دریابیم، مردم چگونه خنده ها را در حالت های مختلف؛ مدت زمان و موقعیت چهره، تفسیر می کنند.

در این پژوهش از ۸۰۲ داوطلب استفاده شده تا در مورد چهره های مدل مختلف قضاوت کنند. این چهره ها دارای خصوصیات متفاوتی از نظر زاویه دهان، محدوده خنده، میزان در معرض دید بودن دندان ها و تقارن خنده بودند.

محققان به این نتیجه رسیدند، یک لبخند موفق که توسط شرکت کننده ها موثر، اصیل و دلنشین توصیف شده، با قانون «هرچه بیشتر بهتر» در تضاد است. چرا که خنده بزرگتر که به میزان زیادی دندان ها در آن مشخص هستند، به میزان کمتری به عنوان یک خنده خوب در طرف مقابل ادراک می شود.

بنابراین خنده های موفق، دارای یک تعادل در میزان دندان، زاویه دهان و محدوده خنده هستند تا نقطه طلایی این واکنش حاصل شود. همچنین خنده هایی که دو طرف صورت، ظرف ۱۲۵ هزارم ثانیه با یکدیگر هماهنگ شوند، توسط شرکت کنندگان به عنوان خنده مطلوب توصیف شده است.

منبع: ScienceDaily

انتهای پیام/