تکلیف زنان باردار با آسپرین چیست؟

9

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ یک آزمایش در دانشگاه های لندن نشان داد مصرف آسپرین در دوز پایین (150 mg) قبل از خواب منجر به کاهش 62 درصدی امکان زایمان زودرس (زودتر از 37 هفته) می‌شود.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

این مطالعه که در مجله پزشکی «نیو انگلند» منتشر شد، نشان داد نرخ زایمان زودرس را می‌توان حتی به میزان 82 درصد پایین آورد.

در این آزمایش هزار و 776 زن باردار که جنین دوقلو داشتند و به علت خطر زایمان زودرس تحت درمان با دارو بودند، مورد آزمایش قرار گرفتند. به زنانی که در هفته 11 تا 14 بارداری بودند، تا هفته سی و ششم روزی 150 میلی گرم آسپرین تجویز شد.

نتایج نشان داد در موارد تجویز دارو پس از هفته شانزدهم بارداری، اثر مثبتی مشاهده نمی‌شود.

همچنین بر اساس نتایج این پزوهش، می توان به زنان بارداری که در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارند، آسپرین با دوز پایین تجویز کرد.

به گفته پروفسور «نیکولایدز» سرپرست پژوهش، نتایج این آزمایش تایید محکمی برای اثر مثبت آسپرین برای زنان باردار است.

پروفسور «رایت»، عضو دیگر این تیم تحقیقاتی اظهار داشت: «ما حدود 10 سال بر روی روش های کاهش خطر بارداری زودرس کار کرده ایم. این نتایج نشان می دهد آسپرین می تواند از بروز بارداری زودرس برای زنان در معرض خطر جلوگیری کند».

گفتنی است؛ در زایمان زودرس، ابتدا شدت جریان خون در جفت کاهش یافته و سپس به علت کمبود اکسیژن و مواد غذایی، از روند رشد جنین کاسته می شود.

داشتن سابقه خانوادگی، چاقی، دیابت، فشار خون بالا یا بیماری کلیه می تواند شرایط را وخیم تر کند. این شرایط در 2 درصد بارداری ها اتفاق می افتد و می تواند منجر به زایمان زودرس یا در شرایط حادتر، منجر به مرگ مادر و نوزاد شود.

منبع: ScienceDaily

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.