وقتی چاقی سپر دفاعی بدن علیه حملات قلبی می‌شود!

4

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ محققان می‌گویند بعد از یک حمله قلبی، احتمال نجات یافتن افراد نسبتا چاق 30 درصد بیشتر از افراد با وزن نرمال است، همچنین چاق‌ها بعد از حمله قلبی مدت کمتری در بیمارستان بستری می‌شوند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

«چاقی متوسط» یعنی شاخص توده بدن(BMI) بین 30 تا 34.9 باشد، در حالی که شاخص توده بدن فرد برای «وزن نرمال» بین 18.5 تا 24.9 است.

دکتر «ایان نیلند» کاردیولوژیست و استادیار پزشکی داخلی می‌گوید: «نتیجه ای که از این تحقیق می توان گرفت این است که لازم نیست افراد با چاقی متوسط بلافاصله بعد از یک حمله قلبی به سرعت وزن خود را پایین بیاورند.

توجه به این نکته ضروری است که این پژوهش توصیه ای به افزایش وزن در افراد با وزن نرمال نمی‌کند. از طرفی پزشکان نباید تصور کنند که داشتن وزن نرمال دلیلی برای خطر کمتر است.

بر اساس آمار «مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها» سالانه حدود 75 هزار آمریکایی به حمله قلبی دچار می‌شوند؛ به عبارتی هر 43 ثانیه یک نفر دچار حمله می‌شود که از این تعداد حدود 525 هزار نفر اولین حمله قلبی خود را تجربه می‌کنند. از سوی دیگر، قریب به یک سوم آمریکایی ها مبتلا به چاقی هستند.

دکتر «نیلند» با بیان اینکه افراد چاق مبتلا به بیماری های مزمن، بهتر با بیماری خود کنار می آیند، گفت: «فرض ما در توجیه این نتایج این است که افراد چاق انرژی بیشتری برای مبارزه با بیماری دارند؛ عاملی که «اثر متناقض چاقی» نام گرفته است. این مطالعه نشان دهنده برخی مشکلات ناشناخته بیماران با وزن طبیعی بوده است».

وی در ادامه می‌گوید: «البته نباید فراموش کنیم که افراد چاق یا دارای اضافه وزن، بیشتر در خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت، فشار خون و کلسترول بالا قرار دارند».

دکتر«جیمز دلیموس» استادیار پزشکی داخلی و دارای جایگاه ویژه در قلب و عروق اظهار داشت: گرچه چاقی عامل مهمی برای ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی است، هنگامی که فرد مبتلا به بیماری قلبی باشد، ارتباط و تاثیر دقیق این عوامل را نمی‌توان به اندازه کافی مشخص کرد».

با این حال یافته های این پژوهش نشان می‌دهد به جز شاخص توده بدن، عوامل مهم دیگری نیز در تعیین واکنش فرد مبتلا به بیماری قلبی نقش دارند.

منبع: Medicalxpress

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.