فوت و فن تبلیغات در فروشگاه ها / برانگیختن کدام حس مشتری تاثیر بیشتری دارد؟

117

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ ما بنا به دلایل کاملا مشخص مجذوب کالاهای مختلف بازار می شویم. به عنوان مثال وقتی صدای شکستن و پف کردن ذرت بو داده را می شنویم، تمایل به خریداری و میل کردن آن داریم.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

تحقیقات دانشمندان دانشگاه های «واشینگن» و «بریگام» نشان داد حس پنجگانه افراد هنگام مشاهده تبلیغات برانگیخته می شود و بسته به اینکه حس چشایی و لامسه یا بینایی و شنوایی درگیر باشد، اثر شگرفی بر تصمیمات افراد هنگام خرید محصولات دارد.

بنا بر نتایج این تحقیقات، تبلیغاتی که حواس دورتر مشتریان از قبیل حس بینایی و شنوایی را تحریک می کنند، منجر به تاخیر در خرید و تبلیغاتی که حواس نزدیک‌تر مشتریان یعنی حس چشایی و لامسه را تحریک می کنند، منجر به خرید زودتر می شوند.

پروفسور الدر، سرپرست این پژوهش، گفت: افرادی که محصولات مختلف را تبلیغ می کنند، معمولا می دانند که باید برای جذب مشتری حواس آنها را برانگیزانند؛ اما تحقیق ما نشان می دهد دقیقا برانگیخته شدن کدام حس بیشترین تاثیر را در تبلیغات دارد و چرا.

در یک آزمایش، دو نوع تبلیغ برای جذب مشتری به یک رستوران فرضی آماده شده بود و افراد شرکت کننده باید یکی از این دو را می خواندند. یکی از تبلیغات حس چشایی یا لامسه را بر می انگیخت و دیگری حس بینایی یا شنوایی را. از این افراد خواسته شد تا برای 6 ماه این رستوران را رزرو کنند. آنهایی که تبلیغ متمرکز بر حواس نزدیک تر (چشایی و لامسه) را خوانده بودند، تاریخ رزروشان به طور قابل ملاحظه ای نسبت به آن روز نزدیک تر بود.

در آزمایشی دیگر نیز همین کار را در مورد یک جشنواره انجام دادند. افرادی که تبلیغ در مورد شنیدن آهنگ های فوق العاده را خوانده بودند، بیشتر تمایل به شرکت در این جشنواره در سال بعدی، به جای امسال داشتند.

پروفسور شلوسر، عضو دیگر این تیم پژوهشی گفت: اگر یک رویداد که در مورد آن تبلیغ می شود، قرار است به زودی اتفاق بیفتد بهتر است در تبلیغات بیشتر حس چشایی یا لامسه را برانگیزانیم. مثلا از غذایی که سرو می شود، تعریف کنیم.

او در پایان گفت: فروشنده ها می توانند از این یافته ها به خوبی در تبلیغاتشان استفاده کنند؛ به خصوص آنهایی که دارای محصولاتی با قابلیت انگیزش چندین حس هستند.

منبع: Science Daily

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.