دود «دست دوم» تنباکو را دست کم نگیرید!

30

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ در دود تنباکو (سیگار و پیپ) هفت هزار ماده شیمیایی وجود دارد که بسیاری از آن‌ها سمی هستند و آسیب‌هایی را به بدن وارد می‌کنند. در میان این مواد، نزدیک به هفتاد ماده سرطان‌زا شناسایی شده است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

همه این مشکلات در حالی اتفاق می‌افتد که در میان هفت میلیون نفر که سالانه در سرتاسر جهان، قربانی تنباکو می‌شوند، 890 هزار تن در طول عمرشان حتی لب به سیگار یا پیپ هم نمی‌زنند! در واقع استشمام دود دست دوم تنباکو باعث مرگ آنان شده است؛ رقمی تکان‌دهنده در آمریکا که بالغ بر 2.5 میلیون نفر در 50 سال گذشته است.

حساسیت بزرگسالان به بیماری‌های ریوی ممکن است ناشی از این باشد که فرد در دوران جنینی در معرض دود دست دوم تنباکو قرار گرفته است. دانشمندان به تازگی متوجه شده‌اند تماس با دود تنباکو تغییراتی در رشد و نمو، وزن‌گیری نوزاد، عملکرد و ساختار بافت ریه موش‌های باردار به وجود می‌آورد و این وضعیت تا بزرگسالی ادامه دارد.

پژوهشگران اعلام کرده‌اند بیومارکرهای تنباکو در بزاق، ادرار و خون آمریکایی‌های غیرسیگاری در دهه‌های اخیر کاهش یافته اما همچنان آمار مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات روند رو به رشدی را دنبال می‌کند، چرا که از سال‌ 2011 تا 2012، 58 میلیون نفر غیرسیگاری در معرض دود دست دوم تنباکو قرار داشته‌اند.

گفتنی است؛ آسیب‌های ریوی در موش‌های نر بیشتر از موش‌های ماده گزارش شد و در تجزیه و تحلیل مولکولی، در بافت ریه آسیب دیده موش‌ها چندین ژن معیوب به چشم خورد.

منبع: MedicalNews

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.