طبیب من

کد خبر: 6653
تاریخ انتشار: ۱۴ام تیر ۱۳۹۶ , ۱۳:۰۴
پیش‌بینی مدت عمر انسان با توجه به روند فزاینده امید به زندگی در عصر حاضر از جالب‌ترین موضوعات مورد مطالعه پژوهشگران محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ مطالعه ای جدید عنوان می کند هیچ محدودیتی برای تعیین طول عمر بشر وجود ندارد.

«اما مورانو» و «جیان کالمنت» که توانستند ۱۱۷ و ۱۲۲ سال عمر کنند، دانشمندان را به اندازه‌گیری حداکثر عمر طبیعی انسان مشتاق کردند.

نتایج مطالعه ای چاپ شده در مجله«نیچر» عنوان می کند بالاترین حد طول عمر انسان ۱۱۵ سال است.

اما پژوهشی جدید در دانشگاه «مک گیل» که اخیرا در مجله «نیچر» به چاپ رسیده، نتایج کاملا متفاوتی را ارائه داده است. این مطالعه با بررسی طول عمر پیرترین افراد روی زمین در کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه و ژاپن شواهدی مبنی بر محدودیت طول عمر پیدا نکردند.

«زیگفرید حکیمی» زیست‌شناس دانشگاه مک گیل در این باره می گوید: «ما نمی دانیم عوامل محدود کننده طول عمر چه مواردی می تواند باشد. اما با گسترش مطالعات می توانیم حداکثر طول عمر را در آینده پیش‌بینی کنیم».

این زیست‌شناس با بیان اینکه طول عمر با گذر زمان افزایش پیدا کرده است، می گوید: «امید به زندگی در سال ۱۹۲۰ در میان مردم کانادا به طور متوسط ۶۰ سال بود. این رقم در سال ۱۹۸۰ به ۷۶ سال و اکنون به ۸۲ سال فزونی یافت. بنابراین، به نظر می رسد این روند با گذشت زمان روند صعودی در پیش می‌گیرد».

گفتنی است؛ عده‌ای از دانشمندان بر این باورند که پیش‌بینی طول عمر انسان در آینده امکان‌پذیر نیست. از طرفی تکنولوژی، مداخلات پزشکی و بهبود شرایط زندگی باعث افزایش امید به زندگی می‌شوند.

«حکیمی» پیش‌بینی مدت عمر بشر را بسیار سخت دانست و یادآور شد: «۳۰۰ سال پیش طول عمر مردم بسیار کوتاه بود. اگر در آن زمان به آنها می گفتیم روزی می آید که بشر می تواند ۱۰۰ سال عمر کند، حتما می گفتند که ما دیوانه‌ایم».

منبع: Sciencedaily

انتهای پیام/