مراقب گزیدگی حشرات و جانوارن در فصل تابستان باشید!

86

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ به نقل از ایفدانا یسنا بهمنش رئیس مرکز اطلاع رسانی سموم سازمان غذا و دارو اظهار کرد: اگر چه سفرهای تابستانی عموما پس از اتمام امتحانات دانش آموزی و دانشجویی و از دهه آخر خرداد ماه آغاز می شد اما اوج سفرهای امسال عملا پس از اتمام ماه مبارک رمضان و مصادف با عید فطر شروع و تا اوایل مهرماه ادامه پیدا می کند و طبیعی است که یکی از مقاصد همیشگی این سیر و سیاحت ها، تفرج در دشت و جنگل ها است و همه می دانیم که در طبیعت های بکر امکان هر اتفاق مثل گزیدگی از سوی جانوران و حشرات وجود دارد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی افزود: توصیه ما این است که از دستکاری سنگ ها و راهپیمایی بدون کفش برای جلوگیری از گزش مار سمی و عقرب خودداری کنید، همچنین برای پیشگیری از گزش حشرات در محيط‌‌هاي باز، پيراهن آستين بلند و شلوار بلند به كودكان بپوشانید.

رئیس مرکز اطلاع رسانی سموم سازمان غذا و دارو ادامه داد: در هنگام مارگزیدگی بيمار را آرام كنيد و از حركات بيش از حد او جلوگيری كنيد. عضو محل گزيدگی مار را بايد بی حركت و هم سطح يا كمی پايين تر از سطح قلب نگه داشت.

دکتر بهمنش گفت: گزش عقرب می تواند منجر به بروز درد شديد در ناحيه گزش شود اما با اینکه علائم تهديدكننده حيات و حوادث منجر به مرگ به ندرت رخ می دهد، مصدوم را به نزدیک ترین مرکز درمانی برای تزریق پادزهر منتقل کنید.

وی بیان کرد: زنبور گزيدگی ممكن است در اثر نيش انواع زنبور مانند زنبورعسل و زنبورسرخ بروز کند، همچنین از دستکاری کندوی زنبور های خصوصاً وحشی خودداری کنید. حمله و گزش دسته جمعی زنبورها می تواند کشنده باشد.

رئیس مرکز اطلاع رسانی سموم سازمان غذا و دارو هشدار داد: نيش زنبورعسل ماده، به كيسه محتوی زهر متصل است و پس از گزش در زخم باقی می ماند بنابراین برداشتن سريع نيش از روی زخم، جهت جلوگيری از ورود بيشتر سم به زخم ضروری است.

وی اضافه کرد: اگر فرد زنبورگزيده مشكل تنفسی داشت يا تورم شديد و سريع در محل گزش بروز كرد، بايد به پزشك مراجعه کند.

دکتر بهمنش عنوان کرد: در مارگزیدگی، يك نوار محكم و پهن، چند انگشت بالاتر از محل گزيدگي مار بويژه اگر محل گزيدگی در دست ها يا پاها باشد، ببندید. هر ۱۰ تا ۱۵ دقيقه، به مدت یک دقيقه نوار را باز كرده و دوباره ببنديد. اين كار بايد تا زمان آماده شدن پادزهر در بیمارستان ادامه يابد.

وی در ادامه افزود: هر چه سريعتر فرد مار گزيده را به اورژانس بيمارستان منتقل كنيد و زمان را با تلاش برای كشتن و يا گرفتن مار از دست ندهيد همچنین از سرد كردن عضو مارگزیده با آب سرد يا يخ باید خودداری كرد.

رئیس مرکز اطلاع رسانی سموم سازمان غذا و دارو ادامه داد: اگر طي ۵ تا ۷ سال اخير مصدوم مارگزيده، واكسن كزاز تزريق نكرده است به پزشك اطلاع دهيد.

وی گفت: تورم ناشي از گزش عقرب، عموماً محدود به ناحيه گزش است و احساس بي حسي و سوزش در ناحيه گزش براي ۴ تا ۶ ساعت بوجود مي آيد و معمولاً پس از ۲۴ ساعت بهبود مي يابد.

این کارشناس غذا و دارو عنوان کرد: اقدامات اوليه در گزش هاي معمولي زنبور عبارتند از: محل زنبور گزيدگي را با آب و صابون بشوئيد، روي محل زنبور گزيدگي كمپرس سرد يا كيسه محتوي يخ قرار دهيد و به طور متوالي هر ۱۵ دقيقه يكبار كيسه يخ را از روي پوست برداريد، از قراردادن مستقيم يخ روي پوست اجتناب نمائيد و از گرم كردن موضع بپرهيزيد.

دکتر بهمنش در پایان خاطرنشان کرد: در مناطقي كه حشرات زيادی وجود دارد، بهتر است روي پوست بدن مخصوصاً بدن كودك از کرمهای دور کننده حشرات استفاده نمود. اما بايد توجه داشت استفاده دائم از اين مواد سبب حساسيت بيشتر می شود.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.