غبغب را با این روش‌های طبیعی سه‌سوته آب کنید

422

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ برای از بین بردن غبغب یا چانه دوم راه‌های زیادی وجود دارد که قبل از معرفی آنها باید دلایل تشکیل این ناحیه زاید را تشریح کنیم.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

عوامل مختلفی در داخل بدن دست به دست هم می دهند تا غبغب به وجود می آید. درک این عوامل به ما در شناخت راه های از بین بردن آن کمک می کند.

سن: همزمان با افزایش سن، ممکن است پوست شما، خاصیت کشسانی خود را از دست بدهد. این حالت باعث از بین رفتن استحکام و قوام پوست و در نتیجه ایجاد غبغب می‌شود.

رژیم غذایی و وزن: اگرچه افزایش وزن همیشه باعث ایجاد غبغب نمی شود، اما می تواند تشکیل شدن آن را تسهیل کند.

یک رژیم غذایی پر کالری و شامل غذاهای فرآوری شده و چربی های مضر می تواند باعث افزایش وزن شده و به دنبال آن زمینه را برای ایجاد غبغب ایجاد کند.

ژنتیک: ژن هم ممکن است در پیدایش غبغب دخیل باشد. افرادی که دارای سابقه ارثی پوست با انعطاف کم یا غبغب هستند، با احتمال بیشتری دچار غبغب می‌شوند.

فرم بدن: فرم نامناسب بدن می تواند عضلات ناحیه گردن و چانه را ضعیف کند. وقتی این عضلات درگیر نمی‌شوند، به مرور زمان غبغب ظاهر می‌شود.

برای از بین بردن غبغب چه کنیم؟

یک سری تمرینات ساده برای از بین بردن غبغب پیشنهاد می‌شود.

این تمرینات عضلات آن ناحیه را هدف قرار می دهد، به طوری که کار کردن با این عضلات، می تواند نقش جدی در از بین بردن غبغب ایفا کند.

گرم کردن عضلات

قبل از هر چیز لازم است عضلات خود را گرم کنید؛ چرا که ورزش کردن بدون گرم کردن ممکن است به بدن شما آسیب برساند.

برای گرم کردن، سر را در جهت عقربه های ساعت به صورت دایره ای، به آرامی به سمت جلو و سپس عقب حرکت دهید.

پس از چند بار تکرار، در خلاف جهت این عمل را تکرار کنید. این حرکات کششی را برای گردن نیز انجام دهید به این صورت که گردن را به آرامی به راست و چپ حرکت داده و یک تا دو ثانیه در هر سمت نگه دارید. این حرکات عضلات ناحیه غبغب را برای انجام تمرینات آماده می‌کند.

تمریناتی که پس از گرم کردن عضلات باید انجام دهید به شرح زیر است:

حالت سوت زدن لب‌ها

اولین تمرینی که می توانید انجام دهید، برای تقویت عضلات گردن و رفع خستگی ناشی از نشستن پشت میز، عالی است. در این تمرین، زمانی که نشسته اید، گردن خود را به پشت خم کنید و در حالتی که صورت رو به سقف است، لب ها را در حالت سوت زدن بین 10 تا 20 ثانیه ثابت نگه دارید. این کار را 10 بار تکرار کنید.

کشیدگی لب

تمرین بعدی تا حدودی مشابه قبلی است. برای انجام دادن این تمرین، در حالتی که سر را به عقب متمایل کرده اید، تلاش کنید، هر چه می توانید لب ها را از صورت دور کنید. این تمرین احساس کشیدگی و راحتی مطلوبی به عضلات ناحیه گردن و چانه وارد می‌کند. این وضعیت را به مدت 5 تا 25 ثانیه حفظ کنید و در هر نوبت تمرین بین 10 تا 15 بار این کار را تکرار کنید.

تمرین با توپ

شما می توانید برای از بین بردن غبغب نوعی تمرین را با توپ انجام دهید. در این تمرین، یک توپ با قطری بین 10 تا 20 سانتی‌متر مورد نیاز است. توپ را زیر چانه قرار داده و سعی کنید آن را با فشار چانه رو به پایین نگه دارید. بهتر است این تمرین را در حالت نشسته انجام داده و بین 10 تا 30 بار تکرار کنید.

آویزان کردن لب و لوچه

تمرین دیگر آویزان کردن لب و لوچه است. در حالت نشسته، لب پایین را تا جایی که می توانید به پایین بکشید و آن را به مدت 3 ثانیه ثابت نگه دارید. سپس کمی به لب ها استراحت دهید و این کار را بین 10 تا 20 بار تکرار کنید.

جویدن آدامس

شاید تصور شود که این کار کمک چندانی نمی‌کند، اما جویدن آدامس برای افرادی که می خواهند از طرق مختلف غبغب را از بین ببرند، مناسب است.

یک پژوهش نشان داد جویدن آدامس بعد از غذا باعث احساس سیری و رضایت از غذا می شود و این کار جلوی زیاده‌روی در خوردن و اضافه وزن را می گیرد.

به علاوه جویدن آدامس می تواند به عنوان نوعی نرمش کمکی برای عضلات فک و ذوب شدن چربی های این ناحیه مورد استفاده قرار گیرد.

خمیازه شیر!

تمرین دیگر حرکت زبان مثل مواقعی است که شیر در حال خمیازه کشیدن است. در حالت نشسته یا ایستاده دهان را تا جایی که جا دارد باز کنید و زبان را تا جایی که می توانید از دهان خارج کنید. این کار را 10 ثانیه ادامه دهید و پس از استراحت این عمل را 10 بار تکرار کنید.

سایر روش ها

در کنار این تمرین ها، می‌توانید از روش های کمکی برای آب کردن غبغب استفاده کنید که شامل استفاده از ماسک های صورت، اتخاذ رژیم غذایی مناسب و انجام انواع مختلف جراحی بر روی این ناحیه است.

منبع: MedicalNewsToday

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.