دویدن و پیاده‌روی با بدن شما چه می‌کند؟

4

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ پیاده روی و دویدن جزو آن دسته از ورزش هایی هستند که تمام بدن را درگیر می کنند و علاوه بر افزایش نشاط و انرژی باعث تغییراتی در درون بدن نیز می شوند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

***معده تان با دویدن تعجب می کند

معده درد یا گرفتگی عضلات جزو  آن دسته از مشکلات رایجی است که اکثر دونده ها با آن مواجه هستند. وقتی شما در حال دویدن هستید بدن خون را به سمت عضلات می کشاند و خون رسانی به روده ها کاهش می یابد در نتیجه هضم غذا آهسته صورت می گیرد. به همین دلیل است که خوردن یک وعده غذایی بزرگ قبل از انجام تمرینات به هیچ وجه توصیه نمی شود.

متخصصان تغذیه توصیه می کنند قبل از دویدن برای افزایش  سوخت و ساز بدن مقداری میوه یا یک غذای سبک میل کنید.

***دویدن مغز را خسته می کند

یکی دیگر از مشکلاتی که دونده های با آن روبه رو هستند آزاد شدن هورمون اندروفین در حین دوندگی است. اندورفین ماده شیمیایی است که مغز آن را ترشح می کند و باعث ایجاد احساس ناخوشایند می شود. به همین دلیل است وقتی مسافت زیادی را می پیمایید احساس خستگی شدیدی به شما دست می دهد.

از دیگر انتقال دهنده های عصبی دوپامین را می توان نام برد که باعث افزایش توانایی و انرژی بیشتر می شود و کمبود آن منجر به خستگی و بی حوصلگی در افراد می شود. همچنین هورمون سرتونین حس خوشبینی و رضایت مندی را در وجود ما افزایش و تنش را نیز کاهش می دهد . مردان و زنان حین دویدن به ترتیب با کاهش دوپامین و سرتونین روبرو می شوند که باعث احساس افسردگی در آنها می شود و خستگی بدن دونده ها به دلیل کاهش این 2 هورمون است.

 

***دویدن چربی ها را سه سوته می سوزاند

وزن بدن همیشه تعیین کننده مقدار انرژی بیرون و درون بدن است. به عنوان مثال اگر 64.8 کیلو وزن داشته باشید و با سرعت 4 مایل در ساعت بدوید می توانید حدود 130 کالری را در 20 دقیقه بسوزانید که این مقدار معادل سوزاندن کالری یک تکه نان است.

دویدن باعث تقویت استخوان ها و متابولیسم بدن می شود. اگرچه از یک زمان خاص به بعد دیگر ماهیچه های ضعیف با دویدن رشد نمی کنند با این حال ماهیت تکرار دویدن برای توان بخشیدن به ماهیچه ها ضروری است. با این حال پیاده روی و دویدن برای دستیابی به وزن ایده آل توصیه می شود.

***برای کمک به قلب درست نفس بکشید

هنگامی که به سرعت در حال دویدن هستید قلب و ریه ها با همکاری یکدیگر جریان خون غنی از اکسیژن را به سمت ماهیچه ها می کشانند. قلب هم مانند دیگر اعضا در اثر دویدن خسته می شود بنابراین این عضو حیاتی هم مانند ریه ها نیاز است که به یک سطح تحمل در مسافت های طولانی برسد.

هر زمان که شما می دوید باید حداکثر جذب اکسیژن خود را افزایش دهید زیرا جذب اکسیژن به عضلات اجازه می دهد تولید انرژی خود را افزایش دهند.  برای جذب اکسیژن همواره سعی کنید تنفس با شکم را جایگزین تنفس با سینه کنید. شکم شما در هر تنفس به داخل و خارج می‌رود اگر هنگامی که نفس می‌کشید، شکم حرکت نکند، نشانه این است که عمیق نفس نمی‌کشید.

***دویدن بدن را سرد می کند یا گرم؟

دویدن باعث افزایش دما بدن به ویژه در شرایط آب و هوایی گرم می شود. از این رو عرق کردن با کاهش دمای بدن همراه است. دربعضی مواقع کاهش دمای بدن در آب و هوای سرد رخ می دهد و باعث هیپوترمی می شود. هیپوترمی  با کاهش خطرناک دمای بدن همراه است که معمولا در اثر تماس طولانی مدت با هوای سرد ایجاد می شود. این مشکل در فصول سرد سال بیشتر رخ می دهد، اما اگر در فصول گرم سال هم در معرض طولانی مدت هوای سرد قرار بگیرید، خطر ابتلا به هیپوترمی وجود دارد. بنابراین اگر اهل دویدن و پیاده روی هستید سعی کنید لباس مناسب به تن داشته باشید تا از آسیب های آب و هوایی مصون بمانید.

***دویدن استخوان های بدن را از پای در می آورد

دویدن علاوه بر اینکه باعث احساس نشاط فرد می شود و انرژی بدن را زیاد می کند ناهنجاری هایی نیز با خود به همراه دارد. اکثر دونده ها با مشکلاتی مانند تورم مفاصل، برآمدگی ساق پا، پارگی ماهیچه ها یا حتی فشار قلب رو به رو هستند. دویدن یک فعالیت تکراری همراه با فشار است که عضلاتتان را به شدت تحت فشار قرار می دهد. تقریبا 40 درصد از آسیب های دویدن به زانو ها وارد می شود که با مراقبت های ویژه و رعایت برخی نکات مانند پوشیدن کفش مناسب می توانید از این آسیب ها جلوگیری کنید.

منبع:nypost.com

انتهای پیام/

 

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.