الگوی مصرف مواد مخدر 4 بار تغییر کرد /متوسط سن اعتیاد کاهش یافت

3

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ به نقل از ایسنا، فرید براتی سده رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور الگوی مصرف مواد در ایران طی 10 سال گذشته از مصرف تریاک به سمت مصرف هروئین و کراک و از آن به سمت مواد محرک (شیشه) رفته و اکنون به سمت مصرف گل و تریاک می رود.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

وی تصریح کرد: در حال حاضر مصرف تک ماده کم داریم و افراد معمولا مواد ترکیبی استفاده می کنند.

وی ادامه داد: طبق آمار اعلام شده از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ هروئین، تریاک و کراک همچنان در صدر مواد مصرفی کشور قرار دارند، اما باید به این نکته توجه داشت که هرچند درمان هروئین و اینگونه مواد راحت تر از سایر مواد است اما وقتی که مصرف هروئین زیاد شود، تعداد مرگ و میر معتادان افزایش می یابد.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: با وجود اینکه گاهی معتادان به شیشه دست به کشتن دیگران می زنند، اما مرگ و میر خودشان به نسبت سایر مصرف کنندگان کمتر است.

براتی سده یادآور شد: طبق آخرین آمار اعلام شده، مرگ و میر بین معتادان 6.2 درصد افزایش یافته که به دلیل مصرف هروئین، اوردوز و آلودگی مواد است.

وی تاکید کرد: بنابراین لازم است فعالیت ها در جهت کاهش آسیب را تقویت کرده و از مرگ و میر بین معتادان جلوگیری شود. در این زمینه، برنامه ریزی های لازم انجام شده و دولت از این برنامه ها حمایت می کند.

وی ادامه داد: الگوی مصرف مواد در کشور تابع شرایط مختلفی است، چراکه افغانستان بزرگ ترین انبار مواد مخدر به شمار می رود و از این طریق هروئین وارد کشور می شود.

متوسط سن مصرف مواد کاهش یافت

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: متاسفانه طی چند سال گذشته، متوسط سن شروع اعتیاد در دختران و پسران کمتر شده است و هرچند که سن شروع اعتیاد در زنان درگذشته مشخص نبود، اما می دانیم که سن مصرف مواد اعتیادآور در زنان کمتر شده است.

براتی سده درباره افزایش تعداد زنان معتاد و کاهش سن مصرف آنان نیز گفت: ممکن است اعتیاد زنان قبلا هم به همین اندازه بوده اما به دلایل مختلف مانند انگ اجتماعی یا نبود امکانات به مراکز درمانی مراجعه نمی کردند، اما اکنون زنان به مراکز اعتیاد بیشتر مراجعه می کنند.

وی گفت: ممکن است زنان فکر کنند برخی مواد، اعتیادآور نیست و بطورمثال روانگردان مصرف کنند؛ برخی کارشناسان نیز معتقدند زنان به این دلیل به اعتیاد روی می آورند که می خواهند کمبودهایشان را جبران کنند و بگویند که آنان نیز می توانند کارهای مردان را انجام دهند و در اینجا بحث هویتی مطرح است.

وی ادامه داد: حفظ زیبایی و لاغری نیز از دیگر عللی است که زنان به سمت مصرف مواد محرک می روند بنابراین وظیفه دستگاه های مربوطه این است تا توجه خود را به سمت کانون هایی مانند باشگاه ها و آرایشگاه های زنانه معطوف کنند که احتمال مصرف مواد در آنجا وجود دارد.

آمار اعتیاد دو برابر نشده است

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: بررسی ها نشان دهنده آن است که دو میلیون و 802 هزار نفر معتاد در کشور ما وجود دارند و با توجه به آمار قبلی (یک میلیون و 325 هزار نفر)، این تعداد افزایشی نداشته، چراکه آمار قبلی نیز دقیق نبوده است.

براتی سده افزود: علاوه برآن دو تحقیق احصای آمار معتادان با روش های مختلف انجام شده و آمار قابل قیاس با یکدیگر نیست.

وی تصریح کرد: آمار وجود دو میلیون و 80 هزار معتاد را در کشور می پذیریم اما اینکه آمار معتادان، دو برابر شده است را نمی دانم.

وی ادامه داد: هماهنگی های لازم در حال انجام است تا طی هفته های آتی، جزئیات آمار مربوط به اعتیاد در کشور اعلام شود. اینکه چرا مصرف شیشه بین معتادان رتبه چهارم و مصرف حشیش رتبه دوم دارد جای بحث و بررسی خواهد داشت.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.