6 ترکیب چندش‌آور که هر روز از گلویتان پایین می‌رود!

4

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ ترکیبات و مواد شیمایی ناخوشایند ممکن است در خوراکی‌هایی که هر روز می خوریم وجود داشته باشند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

پس از رسوایی بزرگ «گوشت اسب» در بیش از 25 کشور اروپایی بسیاری از مصرف کننده‌ها نسبت به غذاهای روزانه‌شان توجه بیشتری نشان دادند.

در پی این رویداد که سال 2013 خبرساز شد، گوشت اسب یا خوک به جای گوشت گاو در بخش زیادی از خوراکی‌های سرو شده در رستوران‌های اروپایی مورد استفاده قرار گرفت.

اما سوالی که در این میان مطرح می‌شود آن است که آیا می‌توان به غذاهای صنعتی و بسته‌بندی شده کاملا اعتماد داشت؟

از مثانه ماهی برای ایجاد رنگ در برخی نوشیدنی ها گرفته تا مواد ضد انجماد در سس‌های سالاد، همگی در میان هزاران مواد غذایی فرآوری شده‌ای قرار دارند که توانستند از فیلتر سازمان غذا و دارو آمریکا عبور کرده و راه خود را به سمت سیستم گوارشی مردم پیدا کنند.

نمونه‌ای از موارد نقض بهداشت را در خوراکی‌های زیر مشاهده می‌کنید:

***سوسک کوشینیل

این حشره یکی از منابع تولید رنگ طبیعی است. نوعی رنگ قرمز ارغوانی از بدن این حشره به دست می آید.

با خوردن موادی مانند کیک، ماست، برخی طعم دهنده ها با طعم گیلاس و محصولات گوجه فرنگی، احتمالا تا به حال حدود 500 گرم رنگ در طول زندگی‌تان مصرف کرده اید؛ چیزی برابر خوردن حداقل 70 هزار سوسک کوشین!

 

***ترکیبات ضد انجماد

نام مواد ضد انجماد روی بسته های سس سالاد درج نمی شود، اما ممکن است نام «پروپیلن گلیکول» را دیده باشید؛ ترکیبی که در مواد فرآوری شده و بستنی ها به کرات استفاده می شود.

با اینکه اثر سمیت آن از «اتین گلیکول» کمتر است، این امر به هیچ وجه نمی تواند دلیلی بر سالم بودن آن باشد.

***ترکیبات ضد اشتعال

برخی تولید کنندگان از موادی مانند روغن برومینات در محصولات خود استفاده می کنند. اگر نوشابه های گازدار حاوی مرکبات مصرف می کنید، شاید بهتر باشد نگاهی به ترکیبات تشکیل دهنده آن بیندازید.

ترکیبی به نام برومین که به صورت گسترده به عنوان ماده ضد اشتعال در وسایلی مانند مبلمان استفاده می شود، می تواند سمی باشد. مصرف زیاد این ماده موجب کاهش توانایی های عصبی و در کودکان منجر به بلوغ زودرس می‌شود.

***سوخت موشک

اینکه آنتی اکسیدان ها برای ما مفید هستند، بر کمتر کسی پوشیده است اما برخی از آنها فواید بیشتری دارند.

«بوتیلات هیدروکسی تولوئن» ترکیبی است که برای افزایش تازگی به مواد غذایی اضافه می شود؛ ترکیبی که علاوه بر مواد غذایی به عنوان سوخت وسایلی چون موشک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شایان ذکر است؛ این ترکیب یکی از عوامل ایجاد سرطان در موش ها محسوب می‌شود.

***چربی پشم گوسفند

ممکن است بعد از خواندن این قسمت دیگر آدامس نخورید. «لانولین» ماده‌ای است موم‌مانند که از چربی پشم حیواناتی از قبیل گوسفند گرفته می‌شود. این ماده توسط سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) به عنوان یک ماده افزودنی مورد تایید قرار گرفته است.

بد نیست بدانید آدامس ها نرمی خود را مدیون لانولین هستند. این ماده همچنین در لوازم آرایشی و کرم های ضدآفتاب نیز وجود دارد.

***ماسه

«سیلیکون دی اکساید» معروف به به «سیلیکا» ماده اصلی تشکیل دهنده ماسه است که گاهی اوقات در مواد غذایی استفاده شده و به آن خاصیت ضد چسبندگی می دهد. به عبارت دیگر، اگر یک سوپ خریدید که کمی مزه شن یا ماسه می داد، علتش را در این ماده جستجو کنید.

منبع: Carbonated

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.