توسعه خدمات بیمارستانی به اندازه نیاز نیست

105

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری در خصوص خبرى شهرک‌هاى سلامت اظهار کرد: در حال حاضر در توسعه بخش هاى بهداشتى و درمانى باید به این توجه کنیم که واحدهاى صنعتى و غیر صنعتى متناسب و تولید مقرون به صرفه باشد. کشورهاى دیگر به سمت ساخت مگا هاسپیتال رفته اند که به طور مثال در یک مجتمع بیمارستانى حدود ٨٠٠ تا ٢٥٠٠ تخت وجود دارد؛ ما هم در ایران به این سمت در حال حرکت هستیم.

وی افزود: شهرک هاى سلامت نیز علاوه بر مجتمع هاى تشخیصى ایجاد مى‌شود. موضوع شهرک هاى سلامت فعلا در اختیار بخش خصوصى است، اما مجوزها توسط وزارت بهداشت صادر مى‌شود.

در ادامه این نشست خبری محمد حاجی آقاجانی معاون درمان وزیر بهداشت در خصوص تعرفه‌های پزشکی گفت: هر ساله مقرر شده که شوراى عالى بیمه خدمات هم کتاب ارزش نسبى را بازبینى کند و هم تعرفه را به هیئت وزیران پیشنهاد بدهد.

وی افزود: از آذر سال ٩٥ پیشنهاد مشترک خودمان را با سازمان نظام پزشکى ارائه دادیم که رشد ١٥ درصدى داشت و در جلسات متعددى در دبیرخانه شوراى عالى بیمه در مورد آن بحث شد. سازمان هاى بیمه گر معتقد بودند که به خاطر منابع نمى توانند این رشد تعرفه را اعمال کنند.

حاجی آقاجانی تصریح کرد: وزارت بهداشت بر پیشنهاد خود اصرار داشت و اعلام کردیم که حداقل رشد متناسب با تورم اتفاق بیفتد. سازمان هاى بیمه ادعا داشتند که سازمان برنامه و بودجه، منابع لازم را در راستاى تورم در نظر نگرفته است.

وی افزود: موضوع در جلسه دولت مطرح شد و وزارت بهداشت بر این رشد اصرار کرد. در نهایت هیات وزیران به رشد ٥ درصد راى داد. اتفاقى که به دنبال این رشد ٥ درصد مى افتد، این است که ١٣٠٠ میلیارد تومان کسرى در بیمارستان ها خواهیم داشت.

حاجی آقاجانی ادامه داد: باید توجه کرد که در حال حاضر فاصله ارائه خدمت با دریافت هزینه به ٩ ماه رسیده است. توسعه خدمات بیمارستانى در کشور به اندازه نیاز نیست و از شاخص‌هاى منطقه فاصله داریم و در واقع نیاز به توسعه وجود دارد.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.