وزارت بهداشت غربالگری اتیسم برای کودکان را در اولویت قرار دهد

5

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ سعیده صالح غفاری مدیر عامل انجمن خیریه اتیسم ایران در نشست هم‌اندیشی اصحاب رسانه که امروز در خانه امید اتیسم برگزار شد، گفت: آسیب‌هایی که حضور فرزند اتیسمی در خانواده به همراه دارد موجب بروز انزوای اجتماعی می شود. حضور اصحاب رسانه برای معرفی کامل این اختلال به جامعه می تواند بزرگترین کمک به این کودکان باشد.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

وی از وجود یک میلیون کودک اتیسمی در کشور خبر داد و گفت: در ایران از هر صد کودک، یک مورد اتیسم مشاهده می شود که این آمار در جهان از هر ۶۵ کودک، یک مورد گزارش شده است.

صالح غفاری ادامه داد: انجمن اوتیسم از سال 93 با محدوده فعالیت ملی رسما فعالیت خود را در 6 شعبه کشوری و 7 دفتر نمایندگی آغاز کرده و سه هزار خانواده را تحت پوشش در حوزه آموزش اجتماعی و فرهنگی قرار داده است. 160 نفر به صورت موظف و داوطلب در سیستم انجمن واقع در تهران به صورت مستقیم فعالیت دارند که ۶۰ درصد این افراد از صاحبان درد هستند

مدیر عامل انجمن خیریه اتیسم ایران عنوان کرد: شقایق دهقان، محراب قاسمخانی و اشکان خطیبی از جمله هنرمندانی هستند که در تمام امور ما را حمایت می کنند.

وی تاکید کرد: بیماری اوتیسم شامل طیف وسیعی است و در صورتی که کودکان دچار این اختلال تحت درمان به موقع قرار نگیرند در بزرگسالی نیاز به بستری در بیمارستان های روانپزشکی پیدا می کنند.

وی با اشاره به آمار چشمگیر بزرگسالان مبتلا به اختلال اتیسم و نیاز آنها به بستری، افزود: ابن امر هشداری برای سیستم درمانی کشور است. وزارت بهداشت باید غربالگری در سه سالگی را از اولویت‌های خود قرار دهد.

غفاری از برگزاری اولین سمینار منطقه‌ای اتیسم در آذربایجان غربی؛ ۱۴ و ۱۵ تیرماه نیز خبر داد.

مدیر عامل انجمن خیریه اوتیسم با اشاره به هزینه های کمرشکن درمان و نگهداری کودکان اوتیستیک تصریح کرد: حداقل هزینه ای که خانواده های این کودکان به طور ماهانه باید پرداخت کنند حدود ۲ میلیون تومان است و متاسفانه برخی بیماری ها زیر بار این هزینه ها نمی روند.

صالح غفاری به مشکلات پیش‌روی این کودکان اشاره کرد و گفت: قوه های مقننه، قضاییه و مجریه قوانین مناسبی برای کودکان اوتیستیک در نظر نمی گیرد و مشاهده می شود که فردی ۲۰ ساله که به این عارضه دچار است باید به خدمت سربازی برود. حتی در فرودگاه‌ها نیز هیچ حقی برای کودک اتیستیک که نور و صدا آزارش می دهد و توانایی حضور در صف را ندارد، قائل نمی شوند.

مدیر عامل انجمن خیریه اوتیسم در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اقدامات این انجمن برای کودکان اوتیستیک عنوان کرد: کلیه خدمات درمانی انجمن رایگان است.۴۰ کلینیک خصوصی در سطح کشور در زمینه ارائه خدمات توانبخشی به کودکان اوتیستیک فعالیت می کنند.

صالح غفاری افزود: ما در کشور سامانه ثبت آماری کودکان اوتیسم را نداریم، در حالی که انجمن این پتانسیل راه اندازی این سامانه را دارد.

مدیر عامل انجمن خیریه اوتیسم بیان کرد: یک هزار و ۲۰۰ کودک تهرانی مبتلا به اوتیسم تحت پوشش این مرکز قرار دارند که از این تعداد ۲۸۵ خانواده زیر خط فقر هستند.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.