ضرورت نظارت بهداشتی بر تولید مواد غذایی فست فودها

4

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ وحیده شایگان کارشناس مواد غذایی گروه روغن‌های خوراکی اداره کل نظارت بر فرآورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو گفت: با توجه به اینکه تقریبا اکثر اقشار جامعه و خصوصا کودکان، نوجوانان و جوانان در گروه مصرف کنندگان عمده فست فودها قرار دارند، لازم است برای تولید فرآورده های غذایی سالم چند عامل در نظر گرفته شود.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

وی ادامه داد: توصیه می شود زمانی که مقدار روغن فرایر به ۱۵ تا ۲۵ درصد ظرفیت اصلی دستگاه رسید، تخلیه شده و روغن جدید جایگزین شود. تعویض روغن در زمان مناسب  مانع تشکیل اسیدهای چرب آزاد و سایر ترکیبات بیماری زا خواهد بود.

شایگان افزود: دمای مناسب پخت و سرخ کردن، بسته به نوع، اندازه و مقدار ماده غذایی متغیر است، ولی به طور معمول دما به ۱۶۰ تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد می رسد. هرچه دمای پخت کمتر باشد آسیب کمتری به ساختار روغن، ماده غذایی و نهایتا به مصرف کننده وارد می شود.

وی اظهار داشت: در بسیاری از کشورهای دنیا در رستوران های زنجیره ای مشهور که رضایت مشتری و کیفیت غذا کاملا جزو الزامات واحد تولیدی است، سیستم HACCP  اجرایی شده است. در چنین واحدهایی حضور کل زنجیره تهیه و تولید غذا تحت کنترل است.

کارشناس مواد غذایی گروه روغن‌های خوراکی اداره کل نظارت بر فرآورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو افزود: نیاز انسان به غذا مانند نیاز او به آب، هوا، امنیت و ایمنی، امری حیاتی و غیرقابل اغماض است، لذا ضرورت دارد مراحل تولید مواد غذایی تحت کنترل و نظارت افراد متخصص و کارشناس باشد تا غذای سالم به دست مصرف کننده برسد.

شایگان در پایان گفت: حضور مسئول فنی ماهر و مجرب به منظور نظارت و کنترل عوامل بهداشتی کلی و همینطور رعایت اصول و شرایط مناسب تولید، در واحدهای تولید مواد غذایی فست فود، باعث کاهش نگرانی ها از کیفیت غذا خواهد بود.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.