بار مالی 100 میلیارد تومانی این بیماری‌ها روی دوش وزارت بهداشت

2

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ از دیرباز انسان با حیوانات در ارتباط بوده و از آنها استفاده می‌کرده است. بسیاری از این حیوانات اهلی بوده و همین ارتباطات گاهی موجب انتقال بیماری هایی از حیوان به انسان شده است. شاید در گذشته این بیماری‌ها اهمیت چندانی در زندگی بشر نداشتند یا اینکه انسان‌ها نمی‌دانستند منشا این بیماری‌ها چیست و به راحتی از کنار آن می‌گذشتند. ولی امروزه شرایط تغییر کرده است.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

بیماری‌های مشترک انسان و دام اهمیت ویژه‌ای در زندگی بشر دارند و هر روز نوعی از آنها عود و عده زیادی را درگیر می‌کند. برخی افراد درگیر بیماری می‌شوند، عده‌ای باید دنبال راه‌های درمان باشند و عده‌ای مجبورند از بیماران مراقبت کنند. برخی نیز در استرس و اضطراب و فرار از بیماری به سر می‌برند.

طی چند ماه گذشته کشور خودمان یکی از این بیماری‌ها را تجربه کرد و همچنان شیوع آن ادامه دارد. همچنان بیماری تب کریمه کنگو در کشور وجود دارد هر چند که تحت کنترل قرار گرفته است.

130 سال از ششم ژوییه سال 1885 میلادی، که در آن روز پسر بچه 9 ساله‌ای به نام جوزف مایستر در حالی که از 14 نقطه بدن توسط یک سگ هار مجروح شده بود، به لویی پاستور مراجعه کرد و پاستور وی را با روش واکسیناسیون ابداعی خود از ابتلا به هاری نجات داد؛ می‌گذرد، و چه انتخاب نیکویی که چنین روزی در تقویم رسمی کشور به نام «روز ملی مبارزه با بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان» نامگذاری شده بود؛ هر چند که در چند سال اخیر چنین روزی از تقویم رسمی کشور حذف شده است.

سعید رجبی دامپزشک و محقق حوزه بیماری‌های حیوان و انسان گفت: بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت (WHO)، هرگونه بیماری‌ یا عفونتی که به طور طبیعی بین حیوانات مهره‌دار و انسان انتقال می‌یابند؛ به عنوان بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان شناخته می‌شوند. از بین هزار و 415 عامل بیماری‌زای شناخته شده در انسان، 868 مورد از طریق حیوانات به طور مستقیم یا غیر مستقیم منتقل می شود.

وی افزود: در کشور ما بیماری تب مالت خسارت‌های زیادی به بار آورد و همچنان پروسه این بیماری ادامه دارد با اینکه نسبت به سابق تعداد بروز آن بسیار کاهش یافته است. در حالی که به راحتی می‌توان از آن پیشگیری کرد. کافی است تنها از محصولات لبنی‌ای استفاده شود که جوشانده شده باشند.

رجبی گفت: گزارش‌های موجود نشان می‌دهد، فرآورده‌های لبنی و گوشت آلوده، شایع‌ترین مواد غذایی هستند که موجب ابتلا انسان به این بیماری‌ها نظیر تب مالت، سیاه زخم و بیماری‌های انگلی می‌شوند.

وی یکی از مهم‌ترین بیماری‌های موجود را سالک خواند و گفت: برای مبارزه با سالک، جمع آوری صحیح زباله، مبارزه با موش ها و استفاده از توری و پشه بند بهداشتی مهم است. برای پیشگیری از این بیماری شهروندان باید از ریختن زباله در معابر و جوی آب خودداری کنند، چون این امر موجب ایجاد کانونی برای تکثیر حیوانات موذی و گسترش بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان می‌شود.

رجبی با تاکید بر اینکه علاوه بر اینها مشکلی در کشور وجود دارد که علاقه به نگه داری از حیوانات خانگی افزایش یافته است، عنوان کرد: درست است که این حیوانات تحت نظر دامپزشک هستند ولی با این حال باز هم احتمال انتفال بیماری از طریق مدفوع و یا موی این حیوانات وجود دارد. سگ از حیواناتی است که بیشتر در خانه‌ها نگه داری می‌شود و متاسفانه بیماری‌های مربوط به آن هم زیاد است. پس از آن نیز گربه حیوان مورد علاقه خانواده ها هستند.

وی ادامه داد: ایجاد كیست‌ هیداتیك‌ در اثر ورود تخم‌های‌ انگل‌ موجود در مدفوع‌ سگ به‌ دستگاه‌ گوارش‌ انسان‌ صورت‌ می‌‌گیرد. این‌ كیست‌ها بسته‌ به‌ اینكه‌ در ریه‌، كبد، مغز یا هر بافت‌ دیگری‌ ایجاد شده‌ باشند، قادر به‌ بروز عوارض‌ مختلفی‌ هستند و برای‌ برداشتن‌ آنها نیاز به‌ عمل‌ جراحی‌ است‌.

این دامپزشک با بیان اینکه دست‌کم 39 بیماری مشترک بین انسان و حیوانات وجود دارد که به طور مستقیم قابل انتقال ‌است، گفت: حداقل 48 بیماری از نیش حشرات به انسان منتقل می‌شود که با نیش‌زدن حیوانات آلوده و سپس انتقال آن به انسان صورت می‌گیرد. همچنین حدود 42 بیماری مهم وجود دارد که از طریق خوردن غذای آلوده یا آب و غذای آلوده به مدفوع حیوانات ایجاد می‌شود.

دکتر بدخشان هوشمند، رئیس اداره بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان گفت: سالانه 20 تا 40 مورد به ازای هر 100 هزار نفر ابتلا به سالک در کشور وجود دارد که این تعداد در 15 تا 20 سال اخیر ثابت بوده است. مشهد، یزد، شیراز، کرمان و تهران قدیم به عنوان مناطق شهری و روستاهای اصفهان، گنبد، بم، ایلام، خوزستان، فسا، جهرم، اردکان و منطقه ای از رفسنجان از جمله کانون‌های مهم و شناخته شده این بیماری است.

وی افزود: در سال 82 تعداد موارد ابتلا به سالک 21 هزار مورد بوده و این آمار در سال 83 به 27 هزار مورد افزایش یافته که علت آن هم افزایش تعداد نقل و انتقال انسان های حساس و ورود آنها به نقاط آلوده و مهاجرت موش و پشه های ناقل این بیماری بوده است.

هوشمند گفت: در سال 83 نزدیک به 110 هزار مورد به علت حیوان گزیدگی برای درمان و پیشگیری از بیماری هاری به مراکز وزارت بهداشت و درمان مراجعه کرده اند که تعداد این افراد با وجود کنترل این بیماری و فعالیت های ستاد مرکز اتلافحیوانات زیانکار در وزارت کشور، هر ساله سیر صعودی دارد.

وی تاکید کرد: هر حیوان گزیدگی،باید هاری تلقی شود، مگر اینکه خلاف آن اثبات شود. 50 درصد پیشگیری از ابتلا به این بیماری به خود انسان‌ها باز می‌گردد، در دو سال اخیر در تهران نیز دو مورد گزدیگی توسط گربه و روباه هار گزارش شده که با تزریق واکسن ضد هاری نجات یافتند، اما بر اساس گزارش‌ها 80 تا 90 درصد این گزش‌ها توسط سگ، به ویژه سگ های ولگرد صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه روند کاهش انتقال بیماری تب مالت به انسان در دو سال اخیر متوقف شده بود، گفت: استان‌های غربی کشور نظیر همدان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری و اصفهان همیشه بیشترین درگیری را با این بیماری داشته اند.

در شرایط حساس بهداشتی در جهان که خطر رخداد بروسلوز، سل، هاری، لیشمانیوز جلدی و احشایی، لپتوسپیروز و سایر زئونوزهای قدیمی هم‌چنان پابرجاست، آنفلوانزای پرندگان، تب کریمه- کنگو، ابولا، سندرم تنفسی خاورمیانه (مرس) و تب دانگتوجهات زیادی را به خود جلب کرده است. بیماری‌های جدیدی که هر ساله نیز به تعداد آنها افزوده می‌شود.

از طرفی دیگر در موضوع بیوتروریسم که طی سال‌های اخیر مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته، عوامل بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان نقش ویژه‌ای دارند. از بین حدود 30 جنگ افزار بیولوژیک شناخته شده، جز چند مورد استثنا همه آن‌ها از عوامل بیماری‌های حیوانی محسوب می شوند.

ﺳﺎﻻﻧﻪ ﺑﻴﺶ ﺍﺯ 100 ﻣﻴﻠﻴﺎﺭﺩ ﺗﻮﻣﺎﻥ ﻫﺰﻳﻨﻪ ﺍﺯ ﺳﻮﻱ ﻭﺯﺍﺭﺕ ﺑﻬﺪﺍﺷﺖ ﺑﺮﺍی درمان ﺑﻴﻤﺎﺭیﻫﺎی ﻣﺸﺘﺮﻙ ﺑﻴﻦ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﻭ ﺣﻴﻮﺍﻥ ﺻﺮﻑ ﻣﻲ‌ﺷﻮﺩ. این در حالی است که هنوز هم بسیاری از بیماری‌ها در نقاط مختلف کشور به صورت اندمیک دیده می‌شوند. تلاش‌ها جهت کنترل این بیماری‌ها ادامه دارد و مردم نیز باید خود مراقب باشند تا با یک حرکت نسنجیده مشکلات زیادی برای خود و برای جامعه به بار نیاورند.

گزارش از نگار رفیعی

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.