گوش کردن به موسیقی هنگام کار چه اثری بر مغز دارد؟

8

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ مطالعات جدید محققان نشان می دهد افرادی که هنگام انجام یک فعالیت کاری ساده همزمان به موسیقی نیز گوش می کنند تغییراتی در ارتباطات مغزی آنها اتفاق می افتد. این ارتباطات بین سلولی در بافت زمینه ای مغز قرار دارند و سفید رنگ هستند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

در این پژوهش، آزمایشاتی داوطلبانه بر روی 30 کارگر راست دست انجام شد. آنها به دو گروه تقسیم شدند که یک گروه با موسیقی دارای ضرب آهنگ و گروه دیگر بدون موسیقی، مجموعه حرکاتی را که بایستی با انگشت های دست چپ انجام می دادند، یاد بگیرند.

بعد از 4 هفته تمرین، محققان دانشگاه ادینبرگ دریافتند هر دو گروه به طور یکسان به خوبی از عهده یادگیری کار مورد نظر برآمدند.

محققان با انجام اسکن MRI بر روی افراد متوجه شدند آن دسته از افرادی که حین کار موسیقی گوش کردند، میزان ارتباطات میان بخش شنوایی و بخش حرکتی در بافت زمینه ای سفید مغز به طور قابل توجهی افزایش داشته در حالیکه این تغییر در گروه دیگر مشاهده نشد.

کیتی اووری، سرپرست تحقیقات اظهار داشت: «موسیقی در افراد نسبت به حرکت انگیزش ایجاد می کند. این مطالعه که اولین شواهد علمی را در این زمینه ارائه می دهد، نشان داد که گوش دادن به موسیقی دارای ضرب آهنگ هنگام یادگیری یک حرکت جدید می تواند منجر به تغییر در ساختار بافت زمینه ای سفید مغز شود.»

نتایج این تحقیات که در مجله پزشکی مغز و ادراک منتشر شده می تواند برای تحقیقات آینده در مورد توان بخشی افرادی که بخشی از توانایی حرکتی خود را از دست داده اند، مورد استفاده قرار بگیرد.

محققان امیدوارند پژوهش های آتی بر روی تعداد بیشتری از افراد انجام شود و اثر موسیقی بر روی توان بخشی در موارد خاص مشخص شود.

منبع: ScienceDaily

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.